menu
Qammunity.org
Questions by Kolors
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Kolors
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Questions by Kolors
Filter
User Kolors
Recent activity
All questions
All answers
Rewrite each expression as a single p 6^4.6^4
asked
Aug 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
8.6k
views
4 ft = _______ yd can show work please
asked
Aug 2, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
205k
views
What are the two categories of sources of credit? Mention four features of each?
asked
Jul 27, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
174k
views
Guys please help Relative frequencies are calculated as _____. A. Median B. Totals C. Percentages D. Ranges ?
asked
Jul 4, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
112k
views
A wedding planner uses 72 ivy stems for 18 centerpieces. When she arrives at the venue, she realizes she will only need 16 centerpieces. How many ivy stems should she use so that the ratio of ivy stems
asked
Jun 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
17.2k
views
Amanda spent a total of $1,440 for lunches during the last 4 months . What is her average cost per month for lunch?
asked
Apr 24, 2021
Mathematics
college
2
answers
0
votes
215k
views
What equals -18 - (-5) = ?
asked
Jan 17, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
200k
views
Easy points. :) I really need some feedback, I'm designing a character & would greatly appreciate some votes on which design, #1 is the Orange, #2 is the Blue. Thank you! So far, Orange has 4, Blue has
asked
Sep 22, 2020
Arts
high-school
1
answer
1
vote
86.2k
views
Ahead of its time, _________ was one of the most successful early interactive online information services, existing before the Web. It worked because the government in France subsidized it and provided
asked
Jul 25, 2020
Physics
high-school
1
answer
3
votes
75.7k
views
Need help pls someone
asked
Sep 28, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
136k
views
Simplify the sum 4/m+9+5/m^2-81 A. 9/(m-9)(m+9) B. 4m+41/(m-9)(m+9) C.9/m2+m-72 D.4m-31/(m-9)(m+9)
asked
Aug 14, 2019
Mathematics
college
2
answers
1
vote
163k
views
Its computer science
asked
Apr 12, 2019
Computers & Tech
middle-school
1
answer
1
vote
104k
views
Paul is going to the movies with some friends and offered to buy tickets for everyone. He’s not sure how many people are coming. If tickets cost $8 each, give an expression for the amount of money he will
asked
Feb 11, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
23.3k
views
What is a good topic sentence when writing about what happens to your body if you drink a Coke ?
asked
Nov 12, 2018
Physics
high-school
1
answer
1
vote
232k
views
A case of four items cost $5.52 at Costco what is the price of each item?
asked
Sep 15, 2018
Mathematics
college
2
answers
4
votes
191k
views
Alejandra and her family are discussing how to pay for her college education
asked
Jul 26, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
211k
views
Which lines in this excerpt from Edgar Allan Poe's "Annabel Lee" contain alliteration? The angels, not half so happy in Heaven, Went envying her and me— Yes!—that was the reason (as all men know, In this
asked
Jun 18, 2018
English
high-school
1
answer
5
votes
114k
views
A rope weighs 400 grams per meter of length. What is the weight in kilograms of 6.3 m of this rope A. 32.72 kg B. 4.21 kg C. 24.556 kg D. 2.52 kg
asked
Oct 2, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
53.1k
views
The lengths of four insects are 0.02 inch, 1/8 inch, 0.1 inch,and 2/8 inch. List the lengths in inches from least to greatest.
asked
May 14, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
111k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org