menu
QAmmunity.org
Answers by Kluddizz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Kluddizz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kluddizz
Filter
User Kluddizz
Recent activity
All questions
All answers
Fancy Frappucinno purchased a coffee drink machine on January 1, 2018, for $ 39,000. Expected useful life is 10 years or 150,000 drinks. In 2018, 4,000 drinks were sold, and in 2019, 15,000 drinks
answered
Nov 18, 2021
Business
college
6
votes
21.5k
views
How did the reformation plant seeds of democratic ideas?
answered
Aug 15, 2021
History
middle-school
5
votes
132k
views
Ella has 164 ounces of lemonade. She fills glasses with 8 ounces of lemonade each until all the lemonade is gone. The last glass is not full. How much lemonade is in the last glass?
answered
Aug 2, 2021
Mathematics
college
3
votes
205k
views
Sound waves are actually a form of what kind of energy? A. radiant B. thermal C. mechanical D. electrical
answered
Mar 8, 2021
Physics
high-school
4
votes
206k
views
Charles' law states that the volume and temperature of a gas have a direct relationship. As temperature increases, volume increases, when pressure is held constant. What must one do to keep the pressure
answered
Feb 9, 2021
Chemistry
middle-school
6
votes
151k
views
Who is good in physics??
answered
Feb 8, 2021
Physics
high-school
5
votes
66.8k
views
3. Fernando bought 5 pencils for $1.00. What is the unit price per pencil? A $0.20 B $0.50 C$0.95
answered
Nov 28, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
204k
views
Chris invested $12,000 at a rate of 4%. How long should he leave his money invested if he wants to earn interest of at least $1,000? A 3 years B 2 years C 1 year D 4 years
answered
Oct 5, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
185k
views
Can someone plz help me
answered
Sep 30, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
20.1k
views
Help ASAP please! Which policies of James II drew objections from the English people? Select all that apply. 1\ the appointment of Catholic advisors 2\ the dissolution of Parliament 3\ the appointment
answered
Mar 30, 2020
Social Studies
middle-school
1
vote
27.4k
views
A store sells packages of pencils. Which package offers the best unit price? a. 12 pencils for $3.36 b. 13 pencils for $3.25 c. 15 pencils for $4.05 d. 16 pencils for $4.16
answered
Dec 9, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
212k
views
Which two pairs of lines in this excerpt from Shakespeare's Romeo and Juliet show that Lord Capulet thinks Juliet is too young to get married? PARIS: Of honourable reckoning are you both; And pity 'tis
answered
Aug 25, 2019
English
middle-school
3
votes
135k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Search QAmmunity.org