menu
QAmmunity.org
Answers by Khaledonian
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Khaledonian
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Khaledonian
Filter
User Khaledonian
Recent activity
All questions
All answers
It was September 2004. An 11-year-old girl had fallen ill after playing with some sick chickens. At first, it seemed like a bad case of the flu. But the girl kept getting sicker. In the hospital, her mother
answered
Aug 21, 2021
English
high-school
5
votes
11.9k
views
Deshawn earned $25 for babysitting his sister. He also earns $8 a week for the trash out. Which equation represents y, the total amount of money that Deshawn earned babysitting and taking out the trash
answered
Jul 26, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
1.7k
views
Help!!!! Given log73≈0.5646 and log716≈1.4248, evaluate the expressions.
answered
Jul 21, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
90.1k
views
Write the equation of the line that passes through (3, 7) and is perpendicular to y = 3x - 4.
answered
Jul 21, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
70.6k
views
What financial institution is in charge of monitoring the stock market today? A. Federal Deposit Insurance Corporation B. Social Security Administration C. US Treasury Department D. Securities and Exchange
answered
Jun 24, 2021
History
high-school
5
votes
134k
views
IMPORTANT!!!!! will give branlyest please hurry!!!!!! Bread is a staple food in France and other francophone countries. Using the internet or other sources, research information about French bread in France
answered
Jun 13, 2021
French
middle-school
5
votes
23.9k
views
Paul is getting balloons for his uncle's birthday party. He wants each balloon string to be 6 feet long. At the party store, string is sold by the yard. If Paul wants to get 46 balloons, how many yards
answered
Jun 1, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
158k
views
Who wants to YEEYEE jessaca add her S_pyt14
answered
Mar 29, 2021
German
high-school
3
votes
217k
views
Toni is shopping for clothes at the store she buys 8 shirts for $8.00 what is the unit rate for the shirts?
answered
Mar 21, 2021
Mathematics
college
2
votes
127k
views
Going from superficial to deep, the layers of the skin would be : a stratum corneum, stratum germinativum, reticular layer, papillary layer b. stratum corneum, stratum germinativum, papillary layer, reticular
answered
Mar 11, 2021
Biology
middle-school
4
votes
44.4k
views
A hospital has a large fish tank with the dimensions shown. The tank does NOT have a cover. What is the surface area of the fish tank? Math item stem image CLEAR CHECK 25 square feet 332 square feet 392
answered
Feb 18, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
194k
views
i’m a little bit confused on this, so please answer showing the points i can plot on the graph! thanks!:)
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
34.3k
views
Alibaba and China’s ECommerce: Reality Bites Why did eBay lose out to Alibaba in China? What lessons can be learned for non-Chinese ecommerce companies such as Amazon?
answered
Nov 26, 2020
Business
college
2
votes
154k
views
Renata, a high school student of average weight, is overly concerned about her appearance. Nevertheless, Renata eats vast amounts of food. Later she purges the food by vomiting and using laxatives. Based
answered
Aug 25, 2020
Social Studies
high-school
4
votes
76.8k
views
Which are precautions to take when working with heat and fire? Check all that apply. Do not touch. Keep flammables away. Avoid touching face and eyes. Keep clothing away from flame. Do not mix chemicals
answered
Jul 11, 2020
Biology
college
4
votes
122k
views
Linear? y = 4xTrueFalse
answered
Mar 26, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
34.8k
views
Determine which costing method (variable costing or absorption costing) accounts for fixed manufacturing costs as costs of the period: a. at the time of incurrence, or b. at the time the finished units
answered
Jan 16, 2020
Business
college
4
votes
14.9k
views
Which unit should be used when measuring the length of a state border? A. centimeter B. kilometer C. meter
answered
Nov 8, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
195k
views
Pls help being timed
answered
Mar 4, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
110k
views
Find the product −1(2x+10) is −2x−10 .
answered
Jan 29, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
32.1k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org