menu
QAmmunity.org
Answers by Karin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Karin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Karin
Filter
User Karin
Recent activity
All questions
All answers
The poster is an example of American World War II propaganda. What is the message the poster is trying to convey? What images and colors in the poster support this message?
answered
Oct 5, 2018
History
middle-school
4
votes
230k
views
Identify the elements that appear before iron (Fe) in the periodic table.
answered
Jun 16, 2018
Physics
high-school
3
votes
87.0k
views
anne and jose romero are in the 28 percent marginal federal tax bracket. two years ago they purchased 100 shares of abc stock for $28 per share, paying commissions of $75. last week they sold this stock
answered
Jun 16, 2018
Business
high-school
1
vote
37.2k
views
The scores of the students on a standardized test are normally distributed, with a mean of 500 and a standard deviation of 110. What is the probability that a randomly selected student has a score between
answered
May 17, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
173k
views
The given lengths are two sides of a right triangle. All three side lengths of the triangle are integers and together form a pythagorean triple. Find the length of the third side, and tell whether it is
answered
Mar 11, 2018
Mathematics
high-school
0
votes
146k
views
Need help for Spanish class thank you
answered
Jan 20, 2018
Spanish
high-school
3
votes
174k
views
According to Census 2000, which race has the lowest proportion of individuals separated or divorced? Hispanic Asian Black
answered
Nov 17, 2017
Social Studies
high-school
3
votes
146k
views
Which group of atoms has this electron dot structure?
answered
Apr 10, 2017
Chemistry
high-school
5
votes
73.8k
views
Which question would best guide student research into effects of oil in Southwest Asia? a. How does oil shape social, political, and economic conditions in southwest Asia? b. Which nation in southwest
answered
Aug 10, 2016
Social Studies
middle-school
3
votes
185k
views
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
answered
Jun 16, 2016
Mathematics
high-school
0
votes
83.3k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.4m
answers
Search QAmmunity.org