menu
QAmmunity.org
Questions by JudRoman
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by JudRoman
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by JudRoman
Filter
User JudRoman
Recent activity
All questions
All answers
A 6-column table with 2 rows. Column 1 not labeled with entries total G D P in 2009, G D P per capita. Column 2 is labeled Spain with entries 1,467 billion dollars, 32,030 dollars. Column 3 is labeled
asked
Oct 19, 2022
History
middle-school
2
answers
3
votes
168k
views
The body that has the power to prescribe the accounting practices and standards to be employed by companies that fall under its jurisdiction is the
asked
Aug 10, 2022
Business
college
1
answer
9
votes
202k
views
27/50 converted to a decimal
asked
May 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
214k
views
Ivanna made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces was $21.20. If the beads cost a total of $11.60, how much did each pendant
asked
May 21, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
27.2k
views
why might the 13 states not want one person in charge of leading the newly freed united states of america?
asked
Jan 9, 2022
History
college
1
answer
24
votes
232k
views
Write the interval as an inequality: (-00, -8]
asked
Dec 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
170k
views
Half of the integers stored in the array data are positive, and half are negative. Determine the Absolute speed of the following algorithm, assuming; the time to execute a memory access is 100 nanoseconds
asked
Dec 13, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
2
votes
126k
views
I need a campaign slogan for people to like Franklin D. Roosevelt . (for a project)
asked
Dec 5, 2021
History
middle-school
2
answers
3
votes
34.5k
views
As a part of the play begins, what is the problem in Thebes?
asked
Nov 26, 2021
English
college
1
answer
4
votes
58.8k
views
Help me with this problem please
asked
Sep 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
142k
views
PLEASE HELP QUICKLY AS POSSIBLE THANK YOU :( WOULD YOU DISAGREE OR AGREE AND WHY?
asked
Jul 19, 2021
Health
high-school
2
answers
2
votes
49.8k
views
In the figure, a||b , and both lines are intersected by transversal t. Complete the statements to prove that ∠2 and ∠8 are supplementary angles. Menu Options m∠2 = m∠7 ( ) m∠7 + m∠8 = 180° ( )
asked
Jun 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
64.0k
views
Sunset Oil is a large oil drilling company off the Gulf Coast. They want to expand their drilling area and are receiving a great deal 37 of push back from the local community. It will now be on the ballot
asked
Apr 9, 2021
Business
college
1
answer
0
votes
180k
views
Answer two questions about Equations A and B: A. 5x=20 B. X=4 1) How can we get Equation B from Equation A? Choose 1 answer: Multiply/divide both sides by the same non-zero constant Multiply/divide both
asked
Feb 8, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
124k
views
Diana and Kinsey are put in charge of choosing a mascot for their basketball team. There are fifteen players on the team, but Diana and Kinsey survey only the five players on the starting lineup about
asked
Jan 28, 2021
Social Studies
college
1
answer
4
votes
18.9k
views
Dwight's club has 35 members. Its rules require that 60% of them must be present for any vote. At leas how many members must be present to have a vote?
asked
Jan 23, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
39.0k
views
A family of 2 adults and 4 children is going to an amusement park. Admission is a 21 point 75 for adults and 15 point 25 for children, what is the total cost of the families admission?
asked
Jan 8, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
200k
views
At the beginning of the semester students reported that they spend an average of 5 hours per day watching television, decreasing at an average rate of 30 minutes per week. Professors reported that they
asked
Dec 21, 2020
Mathematics
college
1
answer
4
votes
214k
views
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
asked
Jun 13, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
128k
views
Scientists consider glass an amorphous substance. This means it is not truly a solid or a liquid. It exists in a state somewhere in between. Though the molecules that make up glass have a messy arrangement,
asked
May 4, 2020
English
middle-school
2
answers
0
votes
215k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org