menu
QAmmunity.org
Answers by Josh J
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Josh J
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Josh J
Filter
User Josh J
Recent activity
All questions
All answers
University Printers has two service departments (Maintenance and Personnel) and two operating departments (Printing and Developing). Management has decided to allocate maintenance costs on the basis of
answered
Jan 6, 2021
Business
college
2
votes
183k
views
Which of the following is NOT a necessary step to effectively prioritize goals? A. Determining a set of tasks for each goal. B. Deciding which goals are most important. C. Outlining goals. D. Organizing
answered
Dec 28, 2020
Social Studies
high-school
4
votes
110k
views
A quadrilateral has exactly one pair of parallel sides. Which name best describes the figure? kite square rectangle trapezoid
answered
Dec 12, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
3.9k
views
which of the following geological features forms at a subduction zone between an oceanic and a continental plates
answered
Oct 23, 2020
Geography
middle-school
4
votes
46.3k
views
Absolute value of 4x-7 greater than and equal to 9
answered
Oct 21, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
232k
views
From: "The Secret of Walter Mitty" !!PLS ANSWER RIGHT WAY!! (a) Which aspects of Walter Mitty personality trigger his final daydream?? (b) In what ways is this daydream a common on his fate in real life?
answered
Mar 17, 2020
English
high-school
2
votes
196k
views
What is the mass, in grams, of a sample of 1.72 × 1023 atoms of potassium (K)? Show your work or explain the steps that you used to determine your answer.
answered
Aug 17, 2019
Chemistry
middle-school
4
votes
146k
views
Ruby’s market sells smoked meats by the pound. The prices for several different meats are shown in the table. How much more does 1 1/4 pounds of beef cost than 1 1/4 pounds of turkey
answered
Aug 14, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
139k
views
Please help me out :)
answered
Jul 17, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
47.9k
views
Does anyone know the answer?
answered
May 26, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
122k
views
What is the weight of the third rock?
answered
Dec 25, 2018
Mathematics
middle-school
1
vote
82.4k
views
¿Era Mariela la chica de la casa blanca? No, Mariela no estaba la chica de la casa blanca. No, Mariela no eras la chica de la casa blanca. No, Mariela no era la chica de la casa blanca. No, Mariela no
answered
Aug 25, 2018
Spanish
college
1
vote
184k
views
Can someone explain these math questions to me
answered
Aug 22, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
192k
views
Which point of view uses “I,” “me,” and “my” in its narration
answered
Feb 27, 2018
English
high-school
1
vote
219k
views
Xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $3 for 6 cans of tuna a. $1.25/can c. $2.00/can b. $18.00/can d. $0.50/can
answered
Feb 25, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
46.4k
views
Beth must purchase firewalls for several network circuits used by her organization. which one circuit will have the highest possible network throughput?
answered
Jan 22, 2018
Business
college
2
votes
41.7k
views
Write the symbolic notation of an isotope of an element having 8 protons, 8 electrons, and 11 neutrons. Click on the “Templates” button template button and make use of the "stacked super/subscript" button
answered
Apr 14, 2017
Chemistry
college
5
votes
99.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org