menu
QAmmunity.org
Questions by John Himmelman
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by John Himmelman
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by John Himmelman
Filter
User John Himmelman
Recent activity
All questions
All answers
An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. What is the unit price (cost per ounce) of the coffee? (A) 0.37 (B) 1.57 (C) 0.97 (D) 0.57
asked
Jan 26, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
193k
views
"Cold" clouds may have both liquid water droplets and frozen particles. Other than the Bergeron (ice-crystal) process, what other precipitation growth methods are available to cold clouds?
asked
Nov 13, 2020
Physics
high-school
1
answer
0
votes
35.6k
views
Augustin has 20 different chess boards. If he played 3 games per day, each game played on a different board, how long would it take him to play with every combination of chess boards?
asked
Oct 22, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
111k
views
The buyers are assuming the seller's loan. The closing is on June 15th. The loan balance is $60,000 and the interest rate is 5%. Interest is paid at the end of the month. At the closing the sellers will
asked
Aug 7, 2020
Business
high-school
2
answers
0
votes
225k
views
Translate: 16 more than a number is three less than twice that number
asked
Oct 18, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
122k
views
Which statement best describes how the information above relates to human activities? Human activities have increased volcanic eruptions. Overfishing of the world's oceans is leading to the extinction
asked
Jul 15, 2019
Geography
high-school
1
answer
5
votes
78.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org