menu
QAmmunity.org
Answers by John Glabb
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by John Glabb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by John Glabb
Filter
User John Glabb
Recent activity
All questions
All answers
Budgeted production 1,092 units Actual production 905 units Materials: Standard price per ounce $1.767 Standard ounces per completed unit 12 Actual ounces purchased and used in production 11,186 Actual
answered
Mar 15, 2021
Business
college
5
votes
205k
views
(2,6) and (x,2) ;slope 4/7
answered
Feb 27, 2021
Mathematics
college
4
votes
28.9k
views
Fill in the blank with the correct answer. A is a single letter or group of letters attached to the front of a root word.
answered
Jan 28, 2021
Medicine
high-school
1
vote
71.5k
views
Which of the following compound sentences use correct punctuation? Check all that apply. A. He suggested we replace the phone system so we are researching our options. B. Our firm was experiencing high
answered
Jan 25, 2021
English
college
5
votes
173k
views
What is the range of the following? (-1,4), (0,1), (1,2), (1,4) A.) (4,1,4) B.) (-1,0,1,1) C.) (-1,1,2,4) D.) (4,1,2) E.) (-1,0,1)
answered
Oct 29, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
127k
views
Please show you work Thankyou :)
answered
Oct 9, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
182k
views
What percent of the grid is highlighted? Find the value that belongs in the box.
answered
Jul 12, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
159k
views
Im jahr 2010................Peter 20 jahre alt sein
answered
Feb 19, 2020
German
middle-school
3
votes
122k
views
America consists of different _____ of people? Groups Classes Races
answered
Oct 20, 2019
History
middle-school
2
votes
133k
views
Which equation is equivalent to 4^x+3=64? a) 2^x+6=2^4 b) 2^2x+6=2^6 c) 4^2x+6=4^2 d) 4^x+3=4^6
answered
Sep 14, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
151k
views
Find the next two terms in the sequence. 9.8, 0.7, -8.4, -17.5, ... -35, -70 -26.6, - 35.7 26.6, 35.7 18.9, 28 Find the exact value of the eighth term of the geometric sequence: 648, 216, 72, 24... .30
answered
Jul 23, 2019
Mathematics
college
4
votes
134k
views
Plzz help Refer to Explorations in Literature for a complete version of this article. Read this excerpt from "Nixon Resigns" by Carroll Kilpatrick: Mr. Nixon has served 2,026 days as the 37th President
answered
Jan 22, 2019
English
high-school
3
votes
195k
views
Five pounds of cashews are mixed with five pounds of walnuts. If walnuts cost $8.50 per pound and cashews cost $6.00 per pound, what is the cost of one pound of the mixture?
answered
Jun 25, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
9.5k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org