menu
QAmmunity.org
Answers by Jim Hudson
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jim Hudson
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jim Hudson
Filter
User Jim Hudson
Recent activity
All questions
All answers
Axle Corporation acquires 100% of Drexel Corporation's stock from Drexel's shareholders for $500,000 cash. Drexel Corporation has assets with a $600,000 adjusted basis and an $800,000 FMV. The assets
answered
Jun 28, 2021
Business
high-school
3
votes
59.2k
views
PLEASE HELP!! Which best describes why Georgia charges licensing fees? to pay for certain services to fund governmental programs to pay the costs of regulation to create government jobs
answered
May 24, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
153k
views
Help please 20 points
answered
May 14, 2021
Spanish
high-school
3
votes
139k
views
What is intervention? Limiting contact to trade only, or not taking action Resolving conflict through peaceful discussion and cooperation Taking specific action against or in another country Using military
answered
Jan 28, 2021
History
middle-school
2
votes
90.8k
views
Six people are randomly selected in succession, with replacement, from a class containing 25 men and 20 women. What is the probability of obtaining the sequence 1, 0, 0, 0, 1, 1, where 1 indicates a man
answered
Nov 13, 2020
Mathematics
high-school
6
votes
146k
views
Which of the following best defines 2 to the power of 2 over 3 ? (1 point) Cube root of 4 Square root of 4 Cube root of 2 Square root of 2
answered
Oct 22, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
41.7k
views
Which of the following descriptions best defines a tsunami? A. a massive earthquake B. a huge sea wave, often caused by an earthquake in the ocean C. a long mountain range D. a long period of steady rainfall,
answered
Nov 12, 2019
Geography
high-school
2
votes
203k
views
In which of the following colonies was religious freedom established for English Catholics? Pennsylvania Maryland Virginia
answered
Oct 11, 2019
History
high-school
1
vote
45.6k
views
PLZ HELP MEEE!!!!!!!
answered
Oct 11, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
185k
views
Use the correct math operation to determine the unit price (price per ounce) for the 2-liter bottle priced at $1.39. (67.6 ounces)
answered
Feb 16, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
136k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org