menu
QAmmunity.org
Answers by Jim Hankins
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Jim Hankins
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jim Hankins
Filter
User Jim Hankins
Recent activity
All questions
All answers
Both donkeys are hungry. both donkeys want their own pile of food. explain how effective cooperative conflict management steps result in a positive outcome
answered
Aug 25, 2019
English
high-school
4
votes
106k
views
Why were Jackson's personal advisors often referred to as the ”kitchen cabinet”? A) He and his advisors often held secret meeting in the White House kitchen late at night. B) Jackson always served a large
answered
Jun 8, 2019
Social Studies
middle-school
6
votes
209k
views
Why does the chemical reaction seen here obey the Law of Conservation of Matter?
answered
Apr 17, 2019
Physics
college
3
votes
14.6k
views
Please help!! Subtract. (x^2+43x+10)−(−10x^2−5x+10) Express the answer in standard form.
answered
Mar 23, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
31.5k
views
How is American literature of the seventeenth and eighteenth centuries different from the literature written in Britain during the same period?
answered
Dec 24, 2018
English
college
5
votes
120k
views
Make a table to help solve this problem. Cory, Srey, Molly, and Mao each visited a different city: Santa Clara, Seattle, Des Moines, and Pittsburgh. Cory and Molly visited cities with two words in their
answered
Aug 26, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
10.5k
views
What is an effect of a compromised immune system?
answered
Aug 20, 2018
Biology
high-school
6
votes
216k
views
How much time does it take to use 300 W of power to do 1800 J of work? Round your answer to the nearest whole number.
answered
May 19, 2018
Physics
high-school
4
votes
162k
views
How far is the sun from earth
answered
Feb 6, 2018
Physics
high-school
7
votes
97.9k
views
Number 1, help please!
answered
Jan 24, 2018
English
high-school
3
votes
138k
views
When a potassium atom forms an ion, it loses one electron. What is the electrical charge of the potassium ion? A. +1 B. +2 C. -2 D. -1
answered
Nov 10, 2017
Physics
high-school
3
votes
226k
views
You want to make at least $100 mowing lawns. You already spent $24 on gas. You are going to charge $10 per lawn. How many lawns should you mow?
answered
Oct 29, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
183k
views
1.1.Name two low-cost domestic airline flying into South Africa. 1.2 Why do business tourists traveling mainly on a plane?
answered
Oct 26, 2017
Social Studies
high-school
5
votes
219k
views
How many times greater is 700,000 than 70,000
answered
Jun 22, 2017
Mathematics
high-school
2
votes
25.0k
views
Form a polynomial, f(x), with real coefficients having the given degree and zeros. Degree: 4; zeros: 4i and 5i Form a polynomial, f(x), with real coefficients having the given degree and zeros. Degree:
answered
May 9, 2017
Mathematics
high-school
5
votes
39.2k
views
It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?
answered
Feb 14, 2016
Mathematics
high-school
4
votes
118k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org