menu
Qammunity.org
Questions by Jibin Joseph
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Jibin Joseph
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jibin Joseph
Filter
User Jibin Joseph
Recent activity
All questions
All answers
To increase sales at an electronics store, your manager is advertising a popular music player at an unusually low price. When customers arrive at the store requesting the music player, the manager wants
asked
Oct 4, 2021
Social Studies
college
1
answer
5
votes
134k
views
Which art category does this image most reflect? Explain your answer. -Representational -Objective -Realistic -Naturalistic
asked
Jun 26, 2021
Arts
middle-school
1
answer
5
votes
13.7k
views
Why would scientists change their ideas? * Need help
asked
Jun 15, 2021
Chemistry
high-school
2
answers
1
vote
210k
views
Part 1 - What do you know about HEAT? Directions: Read each statement and then respond in each box with TRUE or FALSE 1. When I touch a cold ice cube with my warm hand, my hand will get colder because
asked
May 14, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
94.1k
views
The definition of the organ system ,homeostasis,nutrient,calorie,lymphocyte,immunity
asked
May 1, 2021
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
229k
views
What happens the makes the jews of Elie's town feel the german soldier are harmless
asked
Apr 25, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
194k
views
What's the lowest term of 14/28
asked
Feb 8, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
130k
views
Find the value of x Please answer fast Thx
asked
Dec 8, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
97.1k
views
A stadium has 53,000 seats. Seats sell for ?$42 in Section? A, ?$36 in Section? B, and ?$30 in Section C. The number of seats in Section A equals the total number of seats in Sections B and C. Suppose
asked
Nov 27, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
117k
views
A 5-pound box of tangerines costs $4.25. What is the cost per pound?
asked
Jul 20, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
13.3k
views
The family size bottle of sunscreen holds 121212 fluid ounces (\text{fl oz})(fl oz)left parenthesis, f, l, space, o, z, right parenthesis of sunscreen. The regular bottle holds 75\%75%75, percent less.
asked
Mar 28, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
88.5k
views
Which of the following is an economic term used to describe when inflation is combined with low consumer demand and high unemployment? A) deflation B) demand C) stagflation D) a Bull Market
asked
Oct 13, 2018
History
middle-school
1
answer
0
votes
47.3k
views
Solve for x^2 +11 + 121/4 = 125/4 for x
asked
Aug 2, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
112k
views
The earliest cellular forms of life were believed to be
asked
Apr 6, 2018
Biology
high-school
2
answers
2
votes
161k
views
Is -55 a natural number, whole number, integers, or irrational numbers
asked
Oct 8, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
225k
views
In most cases and as a general rule, punctuation goes _____ the quotation marks. A. outside B. inside C. behind
asked
Jul 21, 2017
English
high-school
1
answer
2
votes
29.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org