menu
QAmmunity.org
Questions by Jerald Sabu M
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Jerald Sabu M
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jerald Sabu M
Filter
User Jerald Sabu M
Recent activity
All questions
All answers
What is 2 1//2 divided by 5/12?
asked
Dec 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
16.4k
views
Calculate the length of AC
asked
Nov 12, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
142k
views
Please answer quick and have an explanation lol
asked
Oct 25, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
80.3k
views
A rough estimate of the radius of a nucleus is provided by the formula r 5 kA1/3, where k is approximately 1.3 × 10213 cm and A is the mass number of the nucleus. Estimate the den- sity of the nucleus
asked
Sep 14, 2020
Physics
college
1
answer
1
vote
181k
views
Transform boundary is what
asked
Jun 16, 2019
Physics
high-school
1
answer
1
vote
74.4k
views
Jesse displayed a remarkable musical ability as a young child much like his grandfather did. however, his parents and his school were unable to provide music lessons so his ability remains untapped. as
asked
Jun 12, 2019
Social Studies
college
1
answer
4
votes
169k
views
For friends went to see a movie each ticket cost six dollars the table shows the prices of several items at the theater they bought for large pretzels and for water bottles of water right and simplifying
asked
May 14, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
154k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D) $1.35
asked
May 9, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
4.4k
views
Which best explanis what marx hoped to get acrossed
asked
May 9, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
16.5k
views
Why does Jim have a "peculiar expression" on his face when he first comes home in "The Gift of the Magi"? A. He regrets selling his watch to afford Della's Christmas gift. B. He realizes that the combs
asked
Jul 21, 2017
English
middle-school
1
answer
0
votes
221k
views
Desmond brought a 70 feet roll of copper for 14.70 what is the price per foot
asked
May 4, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
89.1k
views
What is the meaning of delude?
asked
Feb 17, 2017
English
high-school
1
answer
1
vote
52.6k
views
by the late 1970's in china, the growing size of its population influences the governments decision to
asked
Jun 24, 2016
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
195k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org