menu
Qammunity.org
Questions by Jay Truluck
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Jay Truluck
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jay Truluck
Filter
User Jay Truluck
Recent activity
All questions
All answers
E Find the equation of the line that is perpendicular to the given line and passes through the given point. Enter the right side of the equation as a single fraction. y = 5x - 3 -;(1,1) 4 The equation
asked
Aug 22, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
91.8k
views
Consider the following cost function. a. Find the average cost and marginal cost functions. b. Determine the average and marginal cost when xequalsa. c. Interpret the values obtained in part (b)
asked
Jun 8, 2021
Business
college
1
answer
5
votes
115k
views
Ariel's guitar teacher charged $35 each month for lessons. Her new rate is $40 a month. How much more will Ariel have to pay for lessons for 4 months at the new rate? $160 $200 $20 $40
asked
Apr 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
219k
views
A factory makes 50 cauldrons in 4 hours. What is the unit rate?
asked
Mar 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
187k
views
Triangle ABC has angles measuring 137°, 15°, and 28°. Classify the triangle by its angle measures. A.right triangle B.obtuse triangle C.multiangular triangle
asked
Jan 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
195k
views
Anyone pls at least answer one question asap thks
asked
May 21, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
202k
views
Why did the first people trade things
asked
Mar 20, 2020
Social Studies
middle-school
2
answers
5
votes
73.4k
views
Mass is measured in ____________, and weight is measured in ______________. A) kilograms, grams B) grams, kilograms C) newtons, kilograms D) kilograms, newtons
asked
Dec 24, 2019
Biology
high-school
2
answers
1
vote
185k
views
A student brings whole cherry and cheese danishes to his class for his birthday. The number of cherry danishes he brings is at least 3 more than $\frac{2}{3}$ the number of cheese danishes, but no more
asked
Oct 8, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
50.5k
views
If m 6 =50 then find m 11
asked
Aug 2, 2019
Mathematics
college
1
answer
2
votes
2.8k
views
John mixed 3/4 liter of yellow paint 1 1/4 liters of red paint to make 2 liters of orange paint?
asked
Jan 21, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
109k
views
A result of bootleggers making and smuggling alcohol was – A: the end of the Chicago mob B: the passage of the Eighteenth Amendment C: an increase in organized crime D: a huge profit for alcohol companies
asked
Dec 13, 2018
History
college
2
answers
4
votes
129k
views
What did the tang dynasty do to try and make the government more efficient and effective?
asked
Oct 15, 2018
History
high-school
2
answers
4
votes
30.5k
views
The martinez family walked 3/5 of a mile in 3/8 of an hour. What equation can be used to calculate their unit rate in miles per hour?
asked
Mar 4, 2018
Mathematics
college
2
answers
2
votes
132k
views
Which one of these organs is not found in the excretory system? A) Kidneys B) Stomach C) Bladder D) Urethra
asked
Nov 16, 2017
Biology
middle-school
2
answers
0
votes
88.8k
views
Which of these concepts represents the most encompassing aspect of our lives? a. physical health b. physical fitness c. wellness d. emotional health
asked
Jul 19, 2017
Health
high-school
2
answers
1
vote
49.1k
views
What is the hcf of 36 and 64?
asked
Mar 25, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
156k
views
Five more than the product of x and 6
asked
Feb 21, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
6.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org