menu
QAmmunity.org
Questions by Jani Bela
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jani Bela
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jani Bela
Filter
User Jani Bela
Recent activity
All questions
All answers
During beta emission, a neutron decays into a proton, anti-neutrino and electron or beta particle. The electron, beta particle, and anti-neutrino are ejected from the nucleus. The force responsible for
asked
Feb 5, 2021
Physics
middle-school
2
answers
1
vote
119k
views
The bird has a mass of 0.8 kg. Calculate the weight of the bird.
asked
Jan 9, 2021
Physics
high-school
1
answer
2
votes
223k
views
Please someone help):
asked
Jan 5, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
32.6k
views
Suppose a triangle has sides a,b,and c and that a^2 + b^2
asked
Dec 27, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
159k
views
John can wash a car in 10 minutes. Brad can wash the same car in 8 minutes. How long will it take them if they work together to wash a car?
asked
Dec 21, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
16.0k
views
a rectangular piece of cardboard measures 17cm by 14cm. strips of equal width are cut off one side and one end. The area of the remaining piece is 108cm². find the width of the strips removed .
asked
Nov 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
123k
views
Choose all the answers that apply. Nitrogen has an atomic number of 7. Its atomic mass is 14. Nitrogen has _____. seven electrons seven neutrons seven electron shells 23 neutrons 14 electrons
asked
Oct 11, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
2
votes
87.1k
views
Which sentence is an example of a conflict? A. Tatiana wants to be in a play but is afraid to speak in front of an audience. B. Tatiana surprises her friends when she has the starring role in the school
asked
Mar 24, 2020
English
middle-school
2
answers
4
votes
167k
views
(MC) Read the following passage and answer the question that follows: Preface to Buddhism and Buddhists in China A missionary no less than a professional student of Buddhism needs to approach that religion
asked
Nov 16, 2019
English
middle-school
1
answer
1
vote
5.5k
views
What are three ordered pair of y=2x+0.5
asked
Apr 15, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
155k
views
Rich makes $12.50 an hour. If Rich works 56 hours in one week, how much would he earn for the week?
asked
Mar 22, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
188k
views
The city of Rome and the city of Carthage fought the Punic Wars over the Mediterranean Sea. Why was the Mediterranean Sea MOST important to the Romans? A) The Roman Empire included land that was too cold
asked
Dec 3, 2018
History
high-school
2
answers
5
votes
62.7k
views
Cindy bought a house for $218,000 in 1999. In 2006 the house was worth $253,000. If the house appreciation is linear, how much will the house be worth in 2009?
asked
Nov 8, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
89.9k
views
A gallon of milk costs $4.20. What is the cost per quart?
asked
Oct 14, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
159k
views
Renting an office costs $486 per month. the office has 202 1/2 square feet. what is the monthly cost per square foot to rent the office?
asked
Jul 11, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
221k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org