menu
QAmmunity.org
Answers by James Selvakumar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by James Selvakumar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by James Selvakumar
Filter
User James Selvakumar
Recent activity
All questions
All answers
Describe one way the students could cause less mechanical energy to be lost from the system as the hanging object moves downward.
answered
Dec 13, 2024
Physics
high-school
6
votes
162k
views
Help me find the Lateral Area and the Surface Area
answered
Nov 29, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
141k
views
How many groups of 1/3 inch are in 3/4 inch? Write your answer as a mixed number in simplest form.
answered
Nov 24, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
28.9k
views
Question 12 of 32 Which of the following is a common symptom of schizophrenia? O A. Sadness OB. Hallucinations O C. Boredom O D. Hunger SUE
answered
Oct 25, 2024
Health
high-school
3
votes
87.6k
views
Managerial performance may be measured in many ways. For example, an internal nonfinancial measure is A. Delivery performance. B. Market share. C. Manufacturing lead time. D. Customer satisfaction.An example
answered
Oct 18, 2024
Business
high-school
1
vote
200k
views
Find the common differences among the x-values and y-values. Then, answer the questions. (3,0), (6,3),.(9,6), (12,9)
answered
Aug 14, 2024
Mathematics
college
2
votes
203k
views
__________ believe that courts should interpret the Constitution as the Framers wrote and originally intended it.
answered
Aug 5, 2024
Law
college
6
votes
109k
views
Is Western Manufacturing strictly liable for Roman’s injuries based on a defect in manufacture?
answered
Jul 22, 2024
Business
high-school
2
votes
91.4k
views
What do you call the demarcation point for fiber technologies?
answered
May 10, 2024
Computers and Technology
high-school
6
votes
729
views
Isabelle earns $22.50 per hour. Last week she worked 50 hours. For any hours over 40 hours per week, Isabelle earns 1.5 times her regular hourly wage. What were Isabelle's total weekly earnings, including
answered
Apr 14, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
224k
views
While scientists have seen an increase in atmospheric carbon dioxide, to date there has been no evidence to support the relationship between the increase of carbon dioxide and global warming. a. True.
answered
Apr 3, 2024
Geography
high-school
2
votes
150k
views
Select the linking verb and the predicate noun or predicate adjective. Quiet bookworm Matilda Wormwood is the heroine of Roald Dahl's popular book Matilda
answered
Mar 30, 2024
English
high-school
3
votes
72.7k
views
Write a short play about a tragic character who loves singing.
answered
Mar 4, 2024
Arts
high-school
5
votes
60.2k
views
What were characteristics of daily life in ancient Pompeii? Choose all answers that are correct. Question 5 options: The wealthy people sent their slaves to get water from the river every day. The city
answered
Sep 3, 2023
History
high-school
9
votes
60.5k
views
The scatterplot shows the number of free throws that different basketball players attempted and the number that each player made. Free Throws 80 70 60 50 Free Throws Made 40 30 20 . 10 0 10 20 30 40 50
answered
May 8, 2023
Mathematics
college
0
votes
223k
views
a 2 year old is wetting the bed at night and it is beyond the child's control. The BEST diagnosis is:
answered
Apr 25, 2023
Medicine
college
4
votes
212k
views
Which expression is equivalent? thank you!! need answer asap no rocky
answered
Apr 15, 2023
Mathematics
college
3
votes
161k
views
Akhenaten may have been influenced by the Hebrew people as the first recorded leader in history to switch his civilization from a polytheistic religion to monotheistic.
answered
Jul 22, 2022
Social Studies
high-school
4
votes
106k
views
Why did the Prince go down on one knee?
answered
Jul 12, 2022
Physics
college
4
votes
17.5k
views
A sign in a bakery gives these options for buying cupcakes: Option A: 12 cupcakes for $29.00 Option B: 24 cupcakes for $56.00 Option C: 50 cupcakes for $129.00 What is the unit price for Option A (rounded
answered
Jun 9, 2022
Mathematics
middle-school
3
votes
142k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org