menu
QAmmunity.org
Questions by James Moessis
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by James Moessis
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by James Moessis
Filter
User James Moessis
Recent activity
All questions
All answers
Juanito as a rectangular Garden in his backyard he separated it into a rectangular parts that are 8 in wide. In 5 of the parts he is going to plant roses in the remaining 7 Parts he is going to plant sunflower
asked
Jul 23, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
176k
views
Annie is a basketball player who makes, on average, 65% of her freethrows. Assume each shot is independent and the probability ofmaking any given shot is .65. What's the probability that she will miss
asked
Jun 24, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
136k
views
In 30 words or fewer, explain what questions the encomenderos' lack of experience as landowners might raise.
asked
Mar 1, 2021
History
high-school
1
answer
4
votes
100k
views
2. Evaluate x(-y + z) for x = 3, y = 3, and z= 1. A -8 B -6 c 10 CD 12
asked
Feb 13, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
30.3k
views
Choose the item which best answers the question. Mr. Smith wants to find out how to set up his software on a home computer network. What should he read? Web site terms of use product advertisement/information
asked
Sep 26, 2020
English
middle-school
2
answers
2
votes
190k
views
Find the slope of the line with points (-1, 7) and (4, 32). M=
asked
Apr 1, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
59.8k
views
For (x - 1)(x - 7) to equal 0, either (x - 1) or (x - 7) must equal what?
asked
Feb 10, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
81.5k
views
Kenya is reserving a room in a hotel in France where they use euros (€). The room charge is €75. Suppose the conversion rate is €1 = $1.298. What is the cost of the room in dollars?
asked
Dec 13, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
84.0k
views
Which of the following is the best buy? A. a 16 oz bag of rice for $2.42 B. a 12 oz box of rice for $1.93 C. a 6 oz box of rice for $0.90 D. a 9 oz box of rice $1.25
asked
Jan 4, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
143k
views
What characteristic of the us government shows the influence of this idea?
asked
Jul 15, 2018
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
104k
views
Sub-Saharan Africa is studied as a region because __________. A. most people speak the same language B. most people belong to the same ethnic group C. it is isolated from North Africa by the Sahara Desert
asked
Jul 15, 2018
History
high-school
2
answers
0
votes
23.4k
views
True or false romantic art is concerned primarily with the theme of love.
asked
Jun 2, 2018
Arts
high-school
2
answers
1
vote
154k
views
Which shows the original puzzle piece rotated 270° clockwise?
asked
May 19, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
162k
views
Use inadequate in a sentence
asked
May 17, 2017
English
middle-school
2
answers
4
votes
32.8k
views
If AC = 36 and BC = 18, find AD. Round to the nearest tenth, if necessary.
asked
Apr 10, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
176k
views
What are the five names for 34
asked
Apr 9, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
155k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org