menu
QAmmunity.org
Answers by Ivan Sas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ivan Sas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ivan Sas
Filter
User Ivan Sas
Recent activity
All questions
All answers
Five apples and four oranges cost $11.80. One apple and six oranges cost $9.90. how much does one orange cost?
answered
Jul 5, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
93.7k
views
What do all members of the swine species always have in common? They always have the same number and kinds of chromosomes. They are always preyed upon by the same predators. They always occupy the same
answered
May 23, 2022
Biology
high-school
10
votes
67.1k
views
Is online education better than face-to-face? 150-180 words
answered
May 6, 2022
English
high-school
3
votes
140k
views
A place in memory who's contents cannot change while the program is running Interpreter Identifier Constant No answer text provided.
answered
Mar 25, 2022
Computers and Technology
high-school
10
votes
125k
views
Which expression is equivalent to (7-8) (78)? А 49-5 B 49-11 C 7-5 D 7-11
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
214k
views
Which are functions of a mammal’s nervous system? Check all that apply. learning and memory gas exchange movement and coordination information processing blood circulation
answered
Oct 18, 2021
Biology
college
0
votes
216k
views
Which statement best distinguishes an observation from an inference? An inference is likely to change based on additional observations. An observation is likely to change based on additional inferences.
answered
Aug 10, 2021
Biology
college
7
votes
137k
views
Please help me Im so confused right now A car is traveling at a rate of 90 miles per hour. What is the car’s rate in feet per second? How many feet will the car travel in 2 seconds? In your computations,
answered
Jun 7, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
36.3k
views
What is the percent by mass of a solution that contains 10g of H2O in 50 g of solution?
answered
May 16, 2021
Biology
college
2
votes
211k
views
The cost to buy tickets online for a dance show is $60 per ticket. a. Write a function that represents the cost C(x) (in $) for x tickets to the show. b. There is a sales tax of 5.5% and a processing fee
answered
Apr 23, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
159k
views
The numerator of a fraction is 2 less then its denominator. If 2 is subtracted from the numerator and 1 is the added to the denominator then the fraction becomed 1/2. Find the fraction.
answered
Feb 25, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
138k
views
The surface area of a square pyramid is 84 square inches. The side length of the base is 6 inches. What’s the value of the height
answered
Feb 7, 2021
Mathematics
college
5
votes
216k
views
Evaluate the following expression. 2+1 times 2
answered
Nov 28, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
132k
views
Can an isosceles triangle that is not equilateral have an angle that measures 60°
answered
Jun 22, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
148k
views
Procedure for titrating an acid against a standard solution of NaOH. The acid-base indicator, phenolphthalein, is colorless in acidic solution but takes on a pink color in basic solution. How would the
answered
Apr 15, 2020
Chemistry
high-school
2
votes
226k
views
The limerick and the tongue twister are two types of ___ verse. A) Nonsense B) Articulation C) Declaration D) Interrogation
answered
Mar 28, 2020
English
high-school
1
vote
55.9k
views
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!!!! This project was due a few days ago and I need help I honestly don’t know what’s going on and how to do this. a) read the word equation: “Propane has plus oxygen gas produces
answered
Mar 3, 2020
Chemistry
middle-school
0
votes
4.7k
views
I need help!! It’s about the holocaust. The critical thinking question please.
answered
Feb 3, 2020
History
middle-school
3
votes
54.2k
views
I need help on 4 questions!
answered
Nov 19, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
73.9k
views
A specific brand of gourmet chocolate candy contains 7.00 g of dietary fat in each 22.7-g piece. How many kilograms of dietary fat are in a box containing 3.00 lb of candy?
answered
Oct 7, 2019
Chemistry
middle-school
7
votes
88.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org