menu
Qammunity.org
Questions by Ivan G
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ivan G
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ivan G
Filter
User Ivan G
Recent activity
All questions
All answers
American Jesse Owens' stunning victory in the 100-meter race angered Adolph Hitler. How did Owens' victory shatter the Nazi propaganda about Aryan supremacy?
asked
Oct 2, 2021
History
middle-school
1
answer
0
votes
59.0k
views
Someone help me please.
asked
Aug 20, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
162k
views
Problem 2 Example 2: Bruno spends $23 at the arcade. He purchased two drinks and spent $17 on games. What was the cost of each drink?
asked
Apr 21, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
211k
views
What are the coordinates of the pre-image of A’, point A? (–8, –12) (–12, –8) (–2, –3) (–3, –2)
asked
Apr 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
100k
views
When 40% of a number is added to twice the number, the result is 88. What is the number?
asked
Feb 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
32.4k
views
Cyanobacteria in polar regions a. can only grow in open water. b. are limited to the summer months. c. provide the basis of ecosystems in the polar environments. d. can only grow in limited numbers.
asked
Jan 24, 2021
Biology
college
1
answer
3
votes
132k
views
The high school field hockey team needs to buy new practice uniforms. The company the team is ordering from charges $250.00 for a one time print layout fee and then $28.00 for each uniform. What is the
asked
Sep 15, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
28.5k
views
Two blends of tea are mixed to make a blend that will be sold at the fair. Black tea sells for $2.20 per pound and orange pekoe tea sells for $3.00 per pound. How much of each should be used to obtain
asked
Jun 10, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
207k
views
A runner is running the 60-meter dash, which is an oxygen-deficient race. What type of energy is the runner's body using to power through the race? A. Catabolic B. Anabolic C. Aerobic D. Anaerobic
asked
Apr 1, 2020
Biology
middle-school
2
answers
3
votes
91.3k
views
I need help ASAP which sentence best fits at the beginning of this paragraph a. Our intention at this juncture is to scrutinize your intellectual capacity and creative power b. we are really happy to let
asked
Feb 22, 2020
English
middle-school
2
answers
4
votes
67.4k
views
if 40% of all commuters ride to work in carpools find the proability that if 8 workers are selected 5 will ride in carpools
asked
Dec 28, 2019
Mathematics
college
1
answer
3
votes
53.7k
views
Which word best describes someone who visits a nursing home daily to read to the sick? Caring Gentle Mild Tender ***I think it is caring . is caring right?
asked
Jul 23, 2019
English
high-school
2
answers
2
votes
65.1k
views
a candy factory made 54 boxes of chocolate each box weigh 2 pounds they pack the boxes and 6 cases with the same number of vodkas in each how many pounds of chocolate were in each case
asked
Feb 4, 2019
Mathematics
college
1
answer
3
votes
225k
views
Which of the following is an example of an optical storage device? A. flash drive B. compact disk C. memory card D. hard drive E. smart card
asked
Dec 14, 2018
Computers and Technology
high-school
1
answer
1
vote
210k
views
Do people with blue eyes have a lot of melanin
asked
Sep 21, 2018
Biology
high-school
1
answer
0
votes
208k
views
After Harvey Islip's performance review, he received a merit increase of 3.65% and a COLA of 3.35%. He now earns $24.00 an hour. What was his hourly wage, to the nearest cent, before the merit and COLA
asked
Sep 17, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
170k
views
How are similes and metaphors different
asked
Sep 4, 2018
English
high-school
2
answers
1
vote
12.4k
views
What cellular components do some bacterial cells have that make them powerful pathogens ?
asked
Feb 10, 2018
Biology
college
1
answer
3
votes
212k
views
Which equation does not belong with the other three?. x+3=-1 x+1=-5 x-2=-6 x-9=-13
asked
Jul 11, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
7.4k
views
What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
asked
Jun 23, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
79.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org