menu
QAmmunity.org
Questions by Ismoil Shokirov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ismoil Shokirov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ismoil Shokirov
Filter
User Ismoil Shokirov
Recent activity
All questions
All answers
the local market is selling a pound of bananas for $0.55. if you bought 8 bananas for $1.44, what is the unit rate?
asked
Feb 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
171k
views
PLEASE HELP find mQT and m
asked
Feb 7, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
13.5k
views
Fill in the blank to make the two fractions equivalent ?/27= 8/9
asked
Nov 11, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
84.7k
views
A gardener is growing plants in his backyard and decides to mate a Tall, White flowering plant (DDww) with a Dwarf, Purple (ddWW) flowering plant of the same species. When the plants start to bloom he
asked
Oct 13, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
191k
views
Read the excerpt from "On Becoming An Inventor" by Dean Kamen. From this well-stocked basement came a whole new set of really neat projects. My younger brother, Mitch, and his friends, as well as some
asked
Oct 7, 2021
Health
high-school
1
answer
4
votes
218k
views
What role did the Federlist and and the Anti-Federlist play in ratifying the U.S. Constitution
asked
Apr 9, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
145k
views
Name an angle that is supplementary to
asked
Mar 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
208k
views
Multiply. (−3.2)⋅1.7 −5.44 −1.5 1.5 5.44
asked
Jan 24, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
165k
views
Iodine and chlorine can react according to the following equation Is(g)+CI2(g)<-->2ICI(g)
asked
Apr 26, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
4
votes
51.1k
views
What is the minimum number of intersection points a hyperbola and a circle could have
asked
Dec 28, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
6.5k
views
Herbert plans to use the earnings from his lemonade stand according to the table above, for the first month of operations. If he buys $70 worth of lemons, how much profit does he take home?
asked
Jul 15, 2019
Mathematics
college
2
answers
1
vote
76.3k
views
The volume of a gas is directly related to the temperature of the gas. At 30 degrees Celsius a certain gas has a volume of 125 cubic centimeters. What will the new volume be at 50 degrees Celsius? A) 75
asked
Apr 24, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
4.8k
views
What is the average mass of all four inner planets? Write in Scientific Notation. Mercury
asked
Jun 4, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
161k
views
. Anthony has twice as much money as Daniel. Mya has 6 more dollars than Daniel. Altogether they have $102. How much money does Mya have?
asked
Dec 5, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
194k
views
Theodore Dreiser's great realistic novel was ______. Pierre Babbitt An American Tragedy Main Street
asked
Jan 11, 2017
English
high-school
1
answer
0
votes
30.5k
views
In "fireside chat #19," which other country does roosevelt say must also be defeated in order for the american way of life to be safe?
asked
Jan 4, 2017
Social Studies
high-school
2
answers
5
votes
190k
views
Moylon has 10 DOLLARS less than the flut. the flut has 35 dollars more than greebly. if they have 75 dollars altogether how much does each creature have and who is the richest.
asked
Dec 28, 2016
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
143k
views
When did Ancient Egyptians start believing in Anubis, the god of embalming
asked
Jul 1, 2015
History
middle-school
1
answer
4
votes
44.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org