menu
Qammunity.org
Answers by Ishmel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ishmel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ishmel
Filter
User Ishmel
Recent activity
All questions
All answers
Can y'all please help me and write Why you choose resistance and revolt as a topic?
answered
Oct 25, 2019
History
middle-school
2
votes
140k
views
Stella initially put $5 into a piggy bank. Over the next few years she continued to put all of her coins in the piggy bank, such that each year the amount of money in the piggy bank doubled. Determine
answered
Oct 21, 2019
Mathematics
college
7
votes
225k
views
Are these Spanish sentences in the correct Ud. form? The prompt for the sentences is 'order your teacher around' Déjeme comer en clase Déjeme dormir en clase Deme más tiempo para hacer el examen Déjenos
answered
Jun 15, 2019
Spanish
high-school
7
votes
232k
views
31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas? A) $42.65 per gallon B) $3.08 per gallon C) $265.00 per gallon D) $308.00 per gallon
answered
Jan 9, 2019
Mathematics
high-school
7
votes
61.3k
views
Which current perspective in psychology is the scientific study of behavior? school psychology clinical psychology behavioral psychology community psychology
answered
Sep 14, 2018
Health
high-school
4
votes
146k
views
"necessity is the mother of invention " Can someone explain this for me pleaseee
answered
Sep 11, 2018
English
middle-school
5
votes
156k
views
You are dispatched to a 22 y/o male that crashed on his mountain bike and is c/o difficulty breathing. you arrive on scene to find the pt sitting up in the middle of the trail speaking in one to two word
answered
Aug 20, 2018
Biology
high-school
4
votes
226k
views
Which word set completes the following analogy? stove : appliance ::
answered
May 30, 2018
English
high-school
3
votes
133k
views
Which of the following men was a Virginia representative who argued for more radical opposition to Parliament?
answered
Apr 22, 2018
History
high-school
5
votes
155k
views
Give the degree and classify the polynomial by the number of terms. -x^2+3x-4
answered
Jan 9, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
67.6k
views
Corals feed on eachother true or false
answered
Nov 18, 2017
Biology
high-school
4
votes
149k
views
How much more does she need to reach her goal
answered
Nov 9, 2017
Mathematics
high-school
1
vote
53.2k
views
The truth is that whenever I eat an orange or a pear, I get very thirsty. Which word is the definite article?
answered
Nov 2, 2017
English
high-school
2
votes
130k
views
Solve for x. -x + 4 = 32
answered
Mar 28, 2017
Mathematics
high-school
5
votes
155k
views
In three or four sentences, describe how a person buys and sells stock.
answered
Mar 4, 2017
Computers and Technology
high-school
2
votes
146k
views
What how many miles or yards or feet is 6 acres
answered
Mar 13, 2016
Mathematics
high-school
5
votes
42.1k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org