menu
QAmmunity.org
Answers by ImonBayazid
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by ImonBayazid
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by ImonBayazid
Filter
User ImonBayazid
Recent activity
All questions
All answers
While playing a video game a player collected 18 of the 45 available coins right and simplify a fraction to represent the situation
answered
Mar 18, 2021
Mathematics
college
7
votes
157k
views
Which function translates each point on the graph of y=mx+b so that the slope of the segment from the original point to the translated point is 4/3?
answered
Feb 6, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
84.9k
views
Write an equation ( in slope form or point slope form) of a line with slope 1/2 that passes through the point (-4,-7)
answered
Jan 23, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
212k
views
These are all the living organisms on earth
answered
Jan 16, 2021
Biology
high-school
3
votes
79.8k
views
A fast. rate indicates that you are moving inventory quickly and keeping up with demand
answered
Jan 11, 2021
Business
college
3
votes
168k
views
A zookeeper measured the lengths of green iguanas to chart their growth. She plotted her results on the line plot
answered
Dec 13, 2020
Mathematics
high-school
7
votes
33.3k
views
If the company decides to produce 2000 containers of regular crunchy peanut butter, how many containers of new extra crunchy peanut butter would it produce
answered
Aug 1, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
109k
views
Apart from entertaining readers, what are the other two main purposes of Edgar Allan Poe’s “The Masque of the Red Parade
answered
Mar 20, 2020
English
middle-school
3
votes
145k
views
Stefan sells Jin a bicycle for $147 and a helmet for $18. The total cost for Jim is 150% of what Stefan spent originally to buy the bike and helmet. How much did Stefan spend originally?
answered
Mar 19, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
123k
views
At a snack shop, Julie bought 1/3 of a pound of jelly beans for three quarters. What is the unit price of jelly beans at the snack shop? $2.25 per pound $0.25 per pound $4.00 per pound $0.44 per pound
answered
Jan 20, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
21.9k
views
How many questions are on the permit test?
answered
Jan 13, 2020
English
high-school
4
votes
200k
views
What's it mean to take over in one word
answered
Aug 14, 2019
Social Studies
middle-school
5
votes
54.2k
views
An ion of zinc, Zn, has 28 electrons, 30 protons and 33 neutrons. What is its mass number
answered
Jul 28, 2019
Chemistry
middle-school
4
votes
3.8k
views
What does the phrase most of mean
answered
Apr 26, 2019
Social Studies
middle-school
2
votes
35.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org