menu
QAmmunity.org
Answers by IPValverde
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by IPValverde
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by IPValverde
Filter
User IPValverde
Recent activity
All questions
All answers
What is cos 45º? See picture for more details
answered
Oct 21, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
125k
views
Mal is putting money into a savings account. She starts with $350 in the savings account, and each week she adds $30. Let S represent the total amount of money in the savings account (in dollars), and
answered
Oct 4, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
115k
views
Help please!!!!!!!!!
answered
Aug 30, 2021
Health
high-school
4
votes
224k
views
Which statement correctly describes the behavior of light as it interacts with the ocean? A. Longer wavelengths of light penetrate the deepest into the ocean. B. Light penetration in the ocean is only
answered
Aug 23, 2021
Biology
college
6
votes
46.0k
views
Which statement best describes the class structure of the American South? Select the best answer from the choices provided. A. Any person willing to work hard could become a wealthy planter because there
answered
Aug 1, 2021
History
middle-school
3
votes
41.5k
views
What is the value of 2 in 8.702
answered
May 16, 2021
Mathematics
college
4
votes
42.4k
views
Read the poem "City Trees" by Edna St. Vincent Millay. Abel The trees along this city street, Save for the traffic and the trains, Would make a sound as thin and sweet As trees in country lanes. And people
answered
May 1, 2021
English
middle-school
5
votes
109k
views
Someone help me for about how to avoid online scams please I need help no trolls
answered
Jan 27, 2021
Computers and Technology
college
7
votes
156k
views
If meiosis continues in this case and produces gametes, what statement concerning their genetic variability would be MOST accurate? A) Genetic variability would increase because of insertion. B) Genetic
answered
Sep 18, 2020
Biology
middle-school
3
votes
184k
views
Jon consulted with an accountant to prepare his tax return. He recommended the accountant to his friend saying that this year, the amount he paid in taxes was 150% less than last year. Is Jon's conclusion
answered
Jun 14, 2020
Business
college
2
votes
49.6k
views
What are similar structures that evolved independently called?
answered
Jun 7, 2020
Biology
high-school
3
votes
83.8k
views
3. Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice boxes
answered
May 27, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
31.2k
views
AHHH I just wanna know if what I put on the table is right ;-;
answered
Mar 30, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
104k
views
Which of the following are identities? Check all that apply
answered
Mar 8, 2020
Mathematics
high-school
6
votes
82.1k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org