menu
QAmmunity.org
Questions by IKenndac
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by IKenndac
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by IKenndac
Filter
User IKenndac
Recent activity
All questions
All answers
How do you think the Ethiopians were able to defeat the stronger Italian army?
asked
Nov 13, 2021
History
middle-school
1
answer
2
votes
194k
views
The area of the figure is _ square units. Please help quickly!!
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
96.4k
views
Muscle attached to the hair follicle
asked
Aug 14, 2021
Biology
college
2
answers
5
votes
51.9k
views
Type about your new world! What is it's name? Talk about what neighborhoods would look like in your new world. Where would people live? What jobs would people have? What new changes would there be from
asked
Aug 12, 2021
English
middle-school
1
answer
5
votes
30.9k
views
Write 3/4 cup per 1/2 serving as a unit rate
asked
May 13, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
3.9k
views
At a farming supply store 7 pounds of seed cost $153.37. If a farmer needed 4 pounds of seeds, how much would it cost him?
asked
Mar 26, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
234k
views
Y= f(x)= 49^x Find f(x) when x= 1/2
asked
Feb 21, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
1.0k
views
What force causes Saturn to orbit the Sun? A. Magnetic force B. Gravitational force C. Nuclear force D. Elastic force
asked
Feb 11, 2021
Physics
middle-school
1
answer
1
vote
44.4k
views
Work out the value of x
asked
Sep 4, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
188k
views
Select the correct answer from each drop-down menu. Which data set has a greater spread? Why? Set A: {38, 12, 23, 48, 55, 16, 18} Set B: {44, 13, 24, 12, 56} has a greater spread because Reset Next
asked
Aug 26, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
98.8k
views
suppose that 11 inches of wire cost 66 cents at the same rate how much (in cents) will 28 inches of wire cost
asked
Jul 28, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
117k
views
Los platos a el comedor b. Is sala c, d. la habitación el jardín
asked
May 7, 2020
Spanish
middle-school
2
answers
2
votes
228k
views
What is the percentage of blood alchol that makes most people feel impared
asked
Aug 28, 2018
Health
high-school
1
answer
2
votes
62.6k
views
By how many g is the mass of 1.4 kg heavier than a mass of 850g
asked
May 19, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
101k
views
3 coins are tossed and two six-sided dice are rolled. What is the probability of getting an even number in the dice
asked
May 12, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
35.3k
views
What alleged incident led to the Sepoy Rebellion?
asked
Apr 11, 2018
History
high-school
1
answer
0
votes
17.4k
views
The sum of three consecutive odd integers is 429. Determine the largest of these integers. Note: You must show the following to receive full credit:
asked
Mar 18, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
162k
views
Most European immigrants came to the South to work on plantations. a. True b. False
asked
Aug 14, 2017
Social Studies
high-school
2
answers
5
votes
140k
views
Please Answer Right Away: (P.A.R.A) The word aesthetic comes from Greek and means A. art for art's sake. B. creating beauty. C. artistic sensitivity. D. the perception of beauty.
asked
Jul 9, 2017
Arts
high-school
1
answer
1
vote
11.7k
views
Translate tengo que irme
asked
Apr 24, 2017
Spanish
middle-school
1
answer
2
votes
16.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org