menu
QAmmunity.org
Questions by Hugh Lin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Hugh Lin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Hugh Lin
Filter
User Hugh Lin
Recent activity
All questions
All answers
Find the slope of a line that passes through the points (-2,6) and (8, 4)
asked
Jul 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
47.8k
views
Ella buys a hat in Sweden for 50 SEK( Swedish Krona). Find the VAT paid by Ella.
asked
Jul 15, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
203k
views
1. Alexis needs to save at least $1,100 to buy a new laptop. So far she has saved $400. She makes $12 an hour babysitting.inequality_____________
asked
Feb 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
54.9k
views
Which family from Florence, Italy supported artists during the Renaissance The Botticelli Family The Masaccio Family The Medici Family The Buonarte family
asked
Dec 5, 2022
Arts
high-school
1
answer
23
votes
40.4k
views
Does anybody know the answer
asked
Oct 28, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
67.7k
views
T-chart with two "yes" reasons and two "no" reasons for the question: Do Columbus' actions outweigh his achievements? PLEASE ASAP HELP MEEEE
asked
Oct 17, 2022
History
college
1
answer
1
vote
45.5k
views
Find the missing side length
asked
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
140k
views
How did political actions and social activists increase tensions in the United States from 1820 - 1860? Area of Focus for the Week: Monday: Write an introduction paragraph (thesis and context) Tuesday:
asked
Jun 2, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
83.6k
views
2. The vertical columns in the periodic table are called O families O periods O rows
asked
May 24, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
111k
views
Pls helpp Fr Algebra
asked
Mar 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
107k
views
Reasoning Kareem cannot decide which of two washing machines to buy. The selling price of each is $650. The first is marked down by 50%. The second is marked down by 20% with an additional 30% off. Find
asked
Feb 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
13
votes
45.5k
views
What factors contributed to Chiang Kai-shek’s defeat in the Chinese civil war?
asked
Nov 16, 2021
History
high-school
1
answer
5
votes
146k
views
Sebastian bought a package of pens for $3.50 and 4 notebooks. If he spent a total of $10.50, how much did each notebook cost? Let c = the cost of each notebook.
asked
Sep 15, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
107k
views
What are the dangers of earthquakes?
asked
Aug 13, 2021
Geography
high-school
2
answers
4
votes
150k
views
Ini bagaimana ya caranya Bantu caranya
asked
Jul 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
223k
views
What type of graph best displays medians?
asked
Jul 14, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
168k
views
I NEED HELP ASAP PLEASE!
asked
Jun 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
36.9k
views
Compare 9 times 10 to the fourth power with 3 times 10 to the second power
asked
Jun 1, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
234k
views
What are amino acids?
asked
May 8, 2021
Biology
high-school
1
answer
4
votes
133k
views
You decided it is important to pay off some of your debt to help build your credit score. If you paid $1,307 interest on $45,000 at 4.0%, what was the time, using exact interest (rounded up to the nearest
asked
Apr 20, 2021
Business
high-school
2
answers
5
votes
63.8k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org