menu
QAmmunity.org
Answers by Huafu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Huafu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Huafu
Filter
User Huafu
Recent activity
All questions
All answers
Solve each system of equations by substitution y = 2x + 3 y = -x - 9 What is the product of x and y ?
answered
May 22, 2022
Mathematics
college
11
votes
211k
views
RJ ran 5 miles after school. He ran the first mile in 8 minutes, the second mile in 9 minutes the third mile in 8 minutes, the fourth mile in 10 minutes, and the fifth mile in 9 minutes What was the average
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
60.3k
views
A cube with a volume of 75 cm is dilated bya factor of 5. What is the volume of the dilated cube? Enter yOur answer in the box cm
answered
Dec 26, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
49.7k
views
Currently, how are foreign exchange rates established? A) Foreign exchange rates are unregulated. B) Governments set the foreign exchange rates. C) The World Bank establishes foreign exchange rates. D)
answered
Dec 12, 2021
History
middle-school
6
votes
50.5k
views
2x + 4y = 12 y = A system of equations. 2 x plus 4 y equals 12. y equals StartFraction one-fourth EndFraction x minus 3.x – 3 What is the solution to the system of equations? (–1, 8) (8, –1) (5, StartFraction
answered
Oct 28, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
25.5k
views
Question:Hank started the month with $531.49 in his bank account. He deposited 2 paychecks during the month into his bank account. One for $240.42 and the other for $281.67. During the month he ended up
answered
Sep 18, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
67.1k
views
Complete each sentence
answered
Jul 25, 2021
History
college
7
votes
234k
views
Amarillas” en una palabra aguda o graces
answered
Jun 18, 2021
Spanish
high-school
2
votes
39.8k
views
What are some infections that viruses give
answered
Jun 2, 2021
Biology
high-school
1
vote
208k
views
Cindy bought 4 pounds of oranges for $8.25. What is the unit price per pound?
answered
May 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
60.1k
views
How can health litertacy help people be more productive
answered
May 13, 2021
Health
high-school
7
votes
184k
views
Round 4.862 to the nearest tenth
answered
May 4, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
217k
views
Which one of the following is the final stage in presenting your information? A. Gathering information B. Evaluating information C. Connecting information D. Integrating information
answered
Apr 28, 2021
English
high-school
3
votes
26.6k
views
Think of the last novel you read. Write down the title and if it was a horror, mystery, science fiction, or other type of book. How did you know what type of book it was? What about the plot, characters,
answered
Apr 17, 2021
English
middle-school
1
vote
64.4k
views
Find the indicated length
answered
Mar 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
19.8k
views
A skier descends a mountain at an angle of 35.0º to the horizontal. If the mountain is 235 m long, what are the horizontal and vertical components of the skier's displacement?
answered
Mar 8, 2021
Physics
high-school
1
vote
150k
views
Define the term "Beringia" in your own words.
answered
Feb 11, 2021
History
high-school
5
votes
174k
views
Please help!!! Plz give good answers
answered
Jan 11, 2021
Mathematics
college
2
votes
181k
views
What is the solution to the system of equations y equals 1.5 x - 4 y equals negative X
answered
Nov 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
187k
views
Read this sentence from the passage. "This year has been great, but surely my freshman year of college will be even funner What change, if any, should be made to this sentence?
answered
Aug 14, 2020
English
middle-school
3
votes
140k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org