menu
QAmmunity.org
Questions by Howaryoo
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Howaryoo
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Howaryoo
Filter
User Howaryoo
Recent activity
All questions
All answers
Ed stein paid $40.00 interes tonaloan OF $2,000 for 3 months what's the rate of interest hepaid?
asked
Dec 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
74.9k
views
a recipe calls for 2 3/4 cups of flour and 3 1/2 cups of pecans. What is the total amount of ingredients used
asked
Feb 26, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
180k
views
The interpersonal influences on consumer behavior include a person's _____. a. attitudes b. family c. perceptions d. self-concept
asked
Oct 13, 2019
Social Studies
college
1
answer
3
votes
84.2k
views
The first estimate of the age of our planet was that of
asked
Sep 1, 2019
Biology
high-school
1
answer
2
votes
136k
views
This explorer, and not Columbus, was actually the first of the group on the map to see North America, since Columbus explored islands off the coast of North America.
asked
Jun 7, 2018
History
high-school
1
answer
0
votes
181k
views
What us the defining abiotic factor of deserts?
asked
Mar 18, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
214k
views
Need to use a the table given to find the rate of change in fruit flies per day over the given intervals. Not sure how to use the table with the other info given?
asked
Feb 1, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
108k
views
Which of the following statements best describes the availability of freshwater on Earth?
asked
Jan 2, 2018
Geography
high-school
1
answer
3
votes
20.4k
views
Whst was the main goal of the jim crow laws passed in the south after the end of reconstruction?
asked
Nov 5, 2017
History
high-school
2
answers
4
votes
154k
views
Give explanation!! Raj paid $31.86 for a new basketball. The price he paid included sales tax of 6.25%. Which equation can be used to find the price, p, of the basketball before tax? A. p + 0.0625p = 31.
asked
Jun 16, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
13.7k
views
The colonies of New Hampshire, Connecticut, Rhode Island, and Massachusetts were all part of which colonial region? 1. Eastern 2. Middle 3. New England 4. Southern
asked
Jun 8, 2017
History
middle-school
2
answers
1
vote
68.7k
views
36 oz of flour costs $4.32. What is the cost per ounce?
asked
Sep 28, 2016
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
178k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org