menu
QAmmunity.org
Questions by Hnprashanth
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Hnprashanth
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Hnprashanth
Filter
User Hnprashanth
Recent activity
All questions
All answers
Jackson buys a case of bottled water for $3.96. If there are 18 bottles in thecase, what is the unit cost of the water?
asked
Sep 14, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
170k
views
A light plastic cart and a heavy steel cart are pushed with forces that are equal in magnitude, starting from rest. The forces are applied for 1.0 s. after the force is removed, the momentum of the light
asked
Jun 20, 2021
Physics
middle-school
1
answer
0
votes
61.7k
views
1. Carol puts $5.50 in her piggy bank each week. She has been doing this for 15 weeks. How much has she saved? 2.Buttons come in packs of 12. How many packs should you buy if you need 50 buttons? 3.The
asked
May 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
71.0k
views
3 (m - 1) = 5m + 3 - 2m just solve it plz dont answer if u dont know >:(
asked
Mar 20, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
197k
views
Henry predicted whether he got answers right or wrong in his 50 question exam. He identified the 32 questions he thought he got right. It turns out that Henry got 2 questions wrong that he thought he got
asked
Feb 14, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
45.6k
views
Your topic is to research the achievements of African-American leaders during the 1800s • what do you already know about this topic • how does this topic relate to you or to people you know • what is appropriate
asked
Jul 17, 2020
History
middle-school
1
answer
2
votes
65.7k
views
How is calculating 1% of an amount similar to calculating 10% of the amount?
asked
Jul 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
76.4k
views
Traits of the rhode island colony
asked
Mar 1, 2020
History
middle-school
1
answer
5
votes
29.4k
views
A pair of shoes are on sale and there sail price is $51. This is 75% of the original price. What's the original price?
asked
Jul 25, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
121k
views
Is it ever appropriate for a diplomat to express disagreement with his or her country’s leader?
asked
Feb 16, 2019
History
high-school
1
answer
0
votes
981
views
8-9|10r-9|=-73 How the heck do you do this?
asked
Feb 8, 2019
History
middle-school
1
answer
1
vote
78.6k
views
Calculate the amount of work done if you use a 100 N force to push a 50 kg box 5 m across the kitchen floor.
asked
Aug 26, 2018
Physics
high-school
2
answers
3
votes
99.6k
views
A rock is dropped into 20 mL of water. It displaces 15 mL. The volume of the rock is
asked
Mar 26, 2018
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
198k
views
I don't know how to do this
asked
Feb 23, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
121k
views
The Clark family must pay $2,820 in property tax on their home this year. The house payment $752 per month. What is their payment each month with the tax? Assume that the tax is paid in equal monthly installments.
asked
Mar 7, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
67.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org