menu
QAmmunity.org
Answers by Herrlock
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Herrlock
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Herrlock
Filter
User Herrlock
Recent activity
All questions
All answers
156 people said they spent the night in Wal-Mart the night before Black Friday to get the good deals! This number represented 39% of the total number of shoppers at Wal-Mart. How many shoppers were at
answered
Oct 30, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
211k
views
In 1995, the cost of tuition at a large Midwestern university was $146 per credit hour. In 2001, tuition had risen to $200 per credit hour. Determine a linear equation to represent the cost, C, of tuition
answered
Sep 17, 2022
Mathematics
college
4
votes
167k
views
As a CFO of a company, you are asked by the company's board to make quarterly payments of $400 for 7 years to a computer firm for computer maintenance. How much money do you need to deposit into an interest
answered
Sep 10, 2022
Mathematics
college
3
votes
86.4k
views
Please help, I have been stuck on this for 10 minutes.
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
203k
views
Who made the decision to use the atomic bomb against Japan?
answered
Jul 13, 2022
History
college
4
votes
73.9k
views
A _ is a short musical phrases that is repeated during a performance.
answered
Jun 19, 2022
Arts
college
6
votes
188k
views
List the specific function of the respiratory system....... pls help
answered
Mar 17, 2022
Physics
college
8
votes
24.1k
views
Question # 11 The salary for a pharmacy technician varies based on location, education, experience, size of facility, and many other factors. O True O False
answered
Jan 13, 2022
Social Studies
high-school
10
votes
66.3k
views
What city did we reach out to the French about purchasing that led to the Louisiana Purchase? -Cincinnati -New Orleans -Memphis -Arlington
answered
Jan 6, 2022
History
high-school
6
votes
173k
views
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?
answered
Nov 22, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
28.5k
views
I wanna be the first to give out brain if u mark me brain
answered
Nov 17, 2021
Arts
middle-school
2
votes
164k
views
What negative impacts do wildfires have on ecosystems, and what can be done to fix this problem?
answered
Oct 12, 2021
Biology
high-school
2
votes
181k
views
I need help on present tense
answered
Oct 8, 2021
Spanish
high-school
1
vote
180k
views
Y - x = 7 y - 7 = x How
answered
Sep 16, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
158k
views
1. Yo__________enfermo. A. estoy B. soy
answered
Sep 8, 2021
Spanish
high-school
1
vote
73.2k
views
The difference between positive economic statements and normative economic statements is that______.
answered
Aug 19, 2021
Business
high-school
5
votes
30.4k
views
8/5= - 15 - 7z/30 Thats the question. Im dyin for help. :)
answered
May 22, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
207k
views
X divided by 39 = 1204 R38
answered
May 16, 2021
Mathematics
college
4
votes
105k
views
What continuation signal word indicates that the second sentence contains more information about the same topic as the first sentence? and thus more another
answered
May 7, 2021
English
high-school
3
votes
207k
views
Recurrent substance use resulting in a failure to fulfill major role obligations at work, school, or home is not sufficient to signify a diagnosis of __________.
answered
Feb 23, 2021
Social Studies
high-school
5
votes
235k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org