menu
QAmmunity.org
Answers by Harryhorn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Harryhorn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Harryhorn
Filter
User Harryhorn
Recent activity
All questions
All answers
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?
answered
Dec 10, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
195k
views
On January 1, 2019, Upward Company purchased a copy machine. The machine costs $320,000, its estimated useful life is 8 years, and its expected salvage value is $20,000. What is the depreciation expense
answered
Nov 29, 2021
Business
college
2
votes
70.8k
views
A(1)=-13 a(n)=a(n-1)+4
answered
Nov 28, 2021
Mathematics
college
3
votes
111k
views
Anoxia, or a lack of oxygen in bodies of water, leads to A. unsafe drinking water B. dead zones C. global warming D. algae blooms
answered
Nov 27, 2021
Geography
middle-school
1
vote
277
views
Joe plans to book a trip for his family. The base rate for the trip will be 800$ and 75$ for each additional person going, write an equation to represent the linear function in slope intercept form
answered
Aug 29, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
95.8k
views
What is/was the best "fun fact" that you have ever heard of?
answered
Aug 6, 2021
English
college
2
votes
206k
views
-10 plus -9 ??????????
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
95.9k
views
Britain become the greatest colonial power after: 1. The 7 year war 2. The revolutionary war 3. the Great War
answered
May 29, 2021
History
middle-school
4
votes
101k
views
Helppppppppppppppppppppppppppppp
answered
Feb 28, 2021
English
high-school
2
votes
150k
views
Which road "wanted wear"? 1. the road the speaker took 2. the road the speaker didn't take
answered
Feb 8, 2021
English
college
1
vote
197k
views
How much water must be added to 424 mL of 0.189 M HCl to produce a 0.140 M solution?
answered
Feb 8, 2021
Chemistry
college
6
votes
73.4k
views
In 2013, total revenues from digital sales of regional (Mexican/Tejano), pop/rock, and tropical (salsa/merengue/cumbia/bachata) Latin music in the United States amounted to to $58 million. Regional music
answered
Jan 31, 2021
Business
high-school
4
votes
44.9k
views
What are three characteristics of globalization? transnational corporations high tariffs between competing nations insourcing of labor outsourcing of labor foreign investing
answered
Jan 12, 2021
History
high-school
4
votes
151k
views
What are three different jobs for your bones?
answered
Jan 4, 2021
Biology
middle-school
2
votes
95.8k
views
Which best describes the difference between a desktop publishing program and a word processing program? A desktop publishing program allows for control over the look of a document, and a word processing
answered
Aug 21, 2020
Computers and Technology
middle-school
2
votes
144k
views
Provide reasons for the statements. Given: ∠1 and ∠3 are vertical angles. Prove: ∠1 ≅ ∠3 . Statement Reason 1. ∠1 and ∠3 are vertical angles :Given 2. ∠1 and ∠2 form a linear pair. ∠2 and ∠3 form a linear
answered
Jun 13, 2020
Mathematics
high-school
1
vote
134k
views
How can the two chromosomes that make up a homologous pair differ
answered
Dec 28, 2019
Biology
high-school
3
votes
198k
views
A resturant charges an automatic 20% tip for groups of 6 or more. A group of 8 people had a bill of $187.How much was their tip?
answered
Nov 11, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
361
views
This photograph of a Kenyan Nobel Peace Prize winner shows her involved in an activity primarily designed to help solve what problem facing many African nations today?
answered
Jul 9, 2019
History
high-school
7
votes
221k
views
Be sure to answer all parts. identify the main group to which x belongs in each ionic compound formula: (a) xf2; (b) mgx; (c) x2so4 xf2 mgx x2so4
answered
Mar 17, 2019
Chemistry
college
4
votes
172k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org