menu
QAmmunity.org
Answers by Guy E
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Guy E
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Guy E
Filter
User Guy E
Recent activity
All questions
All answers
What parts are found in an electric generator? Check all that apply.
answered
Jan 25, 2022
Physics
college
3
votes
52.5k
views
Carlotta handpaints T-shirts and sells them to her friends. She uses the equations below to determine her costs to produce shirts and the amount of money earned when she sells the shirts. Production Cost:
answered
Jan 2, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
3.3k
views
To _____ means bringing in goods from foreign countries. bartering export import transact
answered
Jul 9, 2021
History
high-school
3
votes
92.6k
views
What is the goal in command economy
answered
Apr 18, 2021
Business
college
6
votes
114k
views
Madelyn buys 3 bottles of orange juice at the corner store for a total cost of $2.31. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?
answered
Apr 6, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
52.7k
views
Find the measures of the angles in the figure.
answered
Apr 1, 2021
Mathematics
college
6
votes
147k
views
I’m so condfused! Can someone please get the answer for me?
answered
Mar 27, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
149k
views
I'm confused and need help as always.. Help please?
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
28.2k
views
General U.S. Economic Conditions in the 1950s: 1) Building the Interstate Highway System provided jobs for 150,000 construction workers 2) The minimum wage increased by 33% in 1955. 3) Average family income
answered
Feb 21, 2021
English
high-school
4
votes
69.8k
views
How is net pay calculated?Answer fast plz!!! 10 points!!!
answered
Feb 17, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
151k
views
Mora is using a map to find the distance between her house and her cousin's house. She knows that 2 centimeters on the map represent 300 miles. the distance between her house and her cousin's house is
answered
Feb 6, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
132k
views
Every week hector works 20 hours and earns $210.00 he earns a constant amount of money per hour white a equation that can be used to determine the number of hours h hector works given the number of weeks
answered
Jan 29, 2021
Mathematics
college
4
votes
115k
views
Please help and show the work thank you ! :)
answered
Jan 26, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
188k
views
Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?
answered
Jan 13, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
43.9k
views
HELP HELP HELP 100PTS sin(x)= - 0.8. If x and y are complementary, what is cos(y)
answered
Dec 27, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
82.3k
views
You live in Utah and widespread thinderstorms are in Nevada. What would you predict about your weather in the next couple of days? be fine because weather and wind patterns generally move from east to
answered
Sep 28, 2020
Geography
middle-school
3
votes
123k
views
Many harbors and marinas (like you see in Long Beach) used to be A. estuaries B. mangrove forests C. No answer text provided. D. rocky shores and headlands E. intertidal sandy beaches
answered
Jul 26, 2020
Geography
college
5
votes
170k
views
The curve produced by the water coming from a hose is sketched onto a graph with zeros at 1 and 5. The point (4, 1) also lies on the curve. If h(x) represents the vertical distance from where the water
answered
May 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
156k
views
30 Points! French! Everything Inside The Blue Box I Need Help With So Please Put The numbers in your answer and write Answer next to them 1,2,3,4,5,6,7,8 down below for part B. For part C, please help
answered
Mar 26, 2020
French
middle-school
2
votes
93.6k
views
Need help in Spanish
answered
Dec 1, 2019
Spanish
high-school
3
votes
60.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org