menu
QAmmunity.org
Answers by Guerline
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Guerline
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Guerline
Filter
User Guerline
Recent activity
All questions
All answers
A cell is most likely an animal cell because
answered
Apr 10, 2020
Biology
middle-school
5
votes
203k
views
At a soccer match, for every goal team A scored, team B scored 3 goals. The ratio of the number of goals scored by team A to the number of goals scored by team B is
answered
Oct 23, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
170k
views
Jane buys a bag of 16 tangerines for $3.84 find the unit price in dollars
answered
Sep 7, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
31.2k
views
What numbers get you to the fraction of forty-eight hundreds
answered
Aug 15, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
168k
views
What is the formula for the surface area of a triangular pyramid
answered
Jun 12, 2019
Mathematics
college
4
votes
97.0k
views
Which ruler conquered the persians around 330 b.c?
answered
Apr 23, 2019
History
high-school
4
votes
188k
views
Annabelle wanted to find out how many people in her neighborhood were going to the rock concert over the weekend. She asked a couple of her immediate neighbors. On the basis of the answers she got, she
answered
Feb 7, 2019
Mathematics
high-school
6
votes
51.7k
views
A rectangle is no more than six inches wide, and its perimeter measures 28 inches. At least how long is the rectangle?
answered
Nov 13, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
10.1k
views
You being able to stay warm on a cool day is the body's _________ at work.
answered
Sep 26, 2018
Health
middle-school
2
votes
85.4k
views
Use a sentence using the word abscond
answered
Aug 25, 2018
English
high-school
7
votes
191k
views
What is the factored form of n^2 + n A. n(n + n) B. n(n - 1) C. 2(n + n) D. 2(n + 1)
answered
Jun 30, 2018
Mathematics
high-school
0
votes
204k
views
You stain a cell with a dye that reacts with an enzyme found in the lysosome. you would also expect to see this dye in:
answered
Feb 13, 2018
Biology
college
1
vote
42.2k
views
If granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost?
answered
Aug 6, 2017
Mathematics
middle-school
5
votes
47.9k
views
Which is likely result of taking lsd
answered
May 24, 2017
Health
high-school
2
votes
47.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org