menu
Qammunity
Answers by Gregpakes
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Gregpakes
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gregpakes
Filter
User Gregpakes
Recent activity
All questions
All answers
How did President Cleveland react to the American planters’ request for the US to annex Hawaii? Check all that apply. Cleveland supported US expansion in the Pacific. Cleveland rejected the planters' request
answered
Sep 5, 2022
SAT
high-school
2
votes
83.4k
views
Which of these numbers is in standard form? 6.5 x 5-7 0.9 x 10-7 1 x 10-7 10 x 10-7
answered
Jan 28, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
104k
views
As the United States become more industial,what did many childern who lived in cities do? O A. go to school O B. work in factories O C. Become apprentices O. D. lead labor unions helpppppppppppp!!!!!!!
answered
Nov 18, 2021
Social Studies
middle-school
3
votes
60.5k
views
Find the slope of (4,4) (-6-4) plz need this like in 20 minutes
answered
Nov 9, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
209k
views
Which of these BEST completes the chart? On Usa Testprep
answered
Nov 9, 2021
Social Studies
college
5
votes
127k
views
Charlotte pays $24 for 3 yards of landscaping fabric and 6 yards of chicken wire. Kami pays $30 for 6 yards of landscaping fabric and 3 yards of chicken wire. What is the price of 1 yard of chicken wire?
answered
Oct 27, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
9.0k
views
Are viruses alive Explain
answered
Jul 23, 2021
Biology
high-school
2
votes
135k
views
DeShaun and Vu are brothers who like to make bets about the outcomes of different contests between them. Before the last bet, the ratio of the amount of Deshaun's money to the amount of Vu's money was
answered
Jun 25, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
117k
views
The ratio of the angles in a triangle is 2:3:4. What is the measure of the largest angle? 30° 60° 80° 20°
answered
May 14, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
96.2k
views
What is the sum of (- 9 ) + (- 2 ) + (- 2 )?
answered
May 12, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
38.9k
views
Please answer it now in two minutes
answered
Apr 25, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
81.1k
views
Helpppp meee passssss
answered
Apr 21, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
71.4k
views
The cost of an item is $0.30 per ounce. If total cost of the item is $3.60, how many ounces are in the item?
answered
Feb 11, 2021
Mathematics
college
2
votes
103k
views
Which technique helps you become more resourceful? A. looking at current trends B. looking for perfect solutions C. thinking like a child D. thinking more logically
answered
Oct 11, 2020
Business
middle-school
2
votes
121k
views
Why was the internet originally constructed
answered
Jun 19, 2020
Computers and Technology
middle-school
5
votes
206k
views
1. An angle in a right triangle is identified as θ. If the tangent of θ equals one, what must be true about the triangle side lengths? A. The side adjacent to theta is half the length of the hypotenuse.
answered
May 9, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
137k
views
Define and explain the impact of the following political reforms in complete sentences: recall, referendum and initiative.
answered
Apr 18, 2020
History
middle-school
3
votes
13.7k
views
The chemical equation below shows the combustion of propane (C3H8). C3H8 + 5O2 mc012-1.jpg 3CO2 + 4H2O The molar mass of oxygen gas (O2) is 32.00 g/mol. The molar mass of C3H8 is 44.1 g/mol. What mass
answered
Oct 1, 2019
Chemistry
college
6
votes
122k
views
A container holds 8 quarts of lemonade. How much is this in gallons?
answered
Sep 30, 2019
Mathematics
high-school
6
votes
210k
views
What word describes effective persuasion? Claim Comparison Narration Rhetoric @paki @cram,
answered
May 27, 2019
English
high-school
5
votes
121k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity