menu
QAmmunity.org
Answers by Gosha
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gosha
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gosha
Filter
User Gosha
Recent activity
All questions
All answers
Which set of numbers correctly identifies the lower extreme, the lower quartile, the median, the upper quartile, and the upper extreme for the data set given? 46, 58, 31, 50, 43, 62, 38, 35, 49, 60, 52
answered
Feb 9, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
81.6k
views
Another model rocket is accelerating at a rate of 3m/s squared with aforce of 1N. What is the mass of the rocket? plssssss hurry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! like right now plss ty
answered
Feb 8, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
224k
views
Which statement accurately describe animals? Check all that apply
answered
Jan 22, 2021
Biology
high-school
5
votes
177k
views
Simplify: (3 x 22) = 6 + [28 - (4)21 OA) 55 OB) 23 C) 46 OD) 32
answered
Jan 8, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
194k
views
Read the excerpt from Frederick Douglass's speech "What to the Slave is the Fourth of July?"Go where you may, search where you will, roam through all the monarchies and despotisms of the Old World, travel
answered
Nov 16, 2020
English
high-school
4
votes
139k
views
The top of a circular table has a radius of 16 inches . What is the approximate circumference of the tabletop ? Use 3.14 A)100 in B)50 in C)804 D)512
answered
Nov 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
119k
views
What happens to the air resistance on a car as it speeds up? A) decreases b)stays the same C)it changes direction of the car D)increases
answered
Oct 25, 2020
Physics
middle-school
3
votes
127
views
Do you think that washing soda na2co3 could be used for the same purpose as baking soda. would na2co3 react with hcl
answered
Sep 22, 2020
English
high-school
4
votes
68.9k
views
If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type or sweet cost?
answered
Jun 22, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
24.8k
views
Mark went to costco and bought 12 cans of albacore for $15.96. what is the cost per can?
answered
Feb 6, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
133k
views
What would be one advantage of reading this scene as opposed to watching or listening to it?
answered
Dec 18, 2019
English
high-school
6
votes
79.0k
views
This political cartoon was published in the 1890s and points to the growing
answered
Nov 2, 2019
History
high-school
5
votes
192k
views
Which of these is equal to 2 moles
answered
Aug 16, 2019
Chemistry
middle-school
7
votes
95.6k
views
How to solve -66.17738=6.618(4.3x+1.1)-7.1(x-6.8) have not done algebra in 30 years and cannot help my son with this problem
answered
May 6, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
226k
views
The human genome consists of approximately __________ pairs of nucleotides. 3 billion 3 million 300,000 3000
answered
Apr 14, 2019
Biology
college
6
votes
112k
views
What value is missing from the table?
answered
Sep 22, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
77.7k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Search QAmmunity.org