menu
QAmmunity.org
Answers by Gordon Allocman
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gordon Allocman
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gordon Allocman
Filter
User Gordon Allocman
Recent activity
All questions
All answers
PLEASE HELP!! SHOW WORK!!A bag has five red marbles, six blue marbles, and four black marbles. What is the probability of picking a blue marble, replacing it, and then picking a red marble? a)8/75 b)3/5
answered
Aug 25, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
72.3k
views
Jennifer has come to realize that conflict has both functional, as well as dysfunctional, outcomes. She has observed examples of both in her organization. Last month, Jennifer's department experienced
answered
Jul 11, 2020
Business
high-school
2
votes
142k
views
Which condition is associated with poor nutrition and fitness? A) obesity B) pneumonia C) strep throat D) stomach ulcers thx x
answered
Mar 28, 2020
Health
middle-school
2
votes
51.9k
views
You have purchased 1 million shares in a restaurant chain venture. At this zero-stage investment, your company's assets are $100,000 plus the idea for your new product. Suppose that when you first approach
answered
Mar 26, 2020
Business
college
2
votes
234k
views
Which of the following can be categorized as subplots within the play (romeo and juliet)? SELECT ALL THAT APPLY!!! MORE THAN ONE CORRECT ANSWER!!! Romeo’s love for Rosaline the Capulet-Montague feud the
answered
Oct 23, 2019
English
high-school
4
votes
1.9k
views
Jamal is shopping with a gift card he received for his birthday. After he purchases two T- shirts the gift card balance has dropped from $50 top $20.02. What is the unit rate of the cost per T- shirt?
answered
Aug 2, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
191k
views
Which is the most serious ongoing challenge for modern Bangladesh? low population growth poverty communist government nationalist revolutionaries QUESTION 69 Which actions were taken by many African nations
answered
Jul 25, 2019
History
high-school
2
votes
42.8k
views
The price of mailing a small package is $0.32 for the first ounce and $0.21 for each additional ounce. Simone paid $1.16 to mail her package. How much did it weigh? Remember to explain !! Pls
answered
May 14, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
207k
views
All of the following expressions are equal except _____.
answered
Dec 6, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
834
views
It was a warm sunny day, but Alicia knew if the wind picked up she could get chilled. Which of the following correctly describes the main function of this text in the narrative, A quick bite. Is this Exposition,
answered
Oct 24, 2018
English
middle-school
5
votes
208k
views
Which scientist most likely studied tadpole cells under a microscope? A.Schwann B.Janssen C.Hooke D.Schleiden
answered
Aug 20, 2018
Biology
high-school
3
votes
61.4k
views
Which of the following jobs would be categorized as an educational career? Select all that apply. A.principal B.secretary C.teacher D.technician
answered
May 7, 2018
Advanced Placement (AP)
high-school
1
vote
53.0k
views
The feeling that things weren't as good as they seemed is described best by which quote in borders
answered
Oct 24, 2017
English
high-school
6
votes
215k
views
Money is invested into an account earning 4.25% interest compounded annually. If the accumulated value after 18 years will be $25,000, approximately how much money is presently in the account?
answered
Jun 11, 2017
Mathematics
high-school
4
votes
231k
views
Which technique would be the most useful in determining the father of a child in a paternity suit?
answered
Feb 27, 2017
Biology
high-school
7
votes
15.1k
views
Solve each equation for the given variable -2x+5y=12 for y '
answered
Mar 3, 2016
Mathematics
high-school
5
votes
206k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org