menu
QAmmunity.org
Questions by Glen Thompson
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Glen Thompson
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Glen Thompson
Filter
User Glen Thompson
Recent activity
All questions
All answers
As farming spread, people began to A) fight with one another. B) move southward. C) rely on hunting and gathering. D) settle in one place.
asked
Sep 6, 2021
History
middle-school
2
answers
4
votes
87.4k
views
Simplify ² + 3 + 2x² + 4 - x i can't get it correct, I've been at this question for awhile.
asked
Aug 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
14.9k
views
A 2-yard piece of ribbon costs $32.04. What is the price per foot?
asked
Jul 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
198k
views
Summarize the message of “ Union Soldiers in Andersonville Prison”
asked
May 5, 2021
History
middle-school
1
answer
1
vote
67.9k
views
Escribe los verbos encontrados en el texto y al frente escribe si está en plural o singular , verbo arrastradas despertaban llamaban correr retiro parecen haber entrar dar ser vencedor
asked
Apr 14, 2021
Spanish
high-school
1
answer
4
votes
30.5k
views
Think about any family traditions, your daily life, what you do, what you eat, how you spend your time, and how you interact with your family. Write an essay of five to eight sentences in English making
asked
Jan 16, 2021
Spanish
middle-school
1
answer
2
votes
89.9k
views
What could Jimmy Cross never forgive himself for?
asked
Jan 2, 2021
English
middle-school
2
answers
3
votes
15.9k
views
Sorry it's blurry, the best I could take. But I need to Write a research paper that 2-3 Pages. I just need help. I was thinking if writing it either on art, clothing or jewelry. If there are any idea you
asked
Dec 3, 2020
English
middle-school
1
answer
0
votes
223k
views
How is Ivan the terrible and Louis XIV similar
asked
Jul 10, 2020
History
middle-school
2
answers
0
votes
160k
views
4/w - 10 = 5 this is 8th grade
asked
Jun 8, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
86.1k
views
What is 18x-(8x-7)=67
asked
Jan 19, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
119k
views
Which excerpt from “The Prologue” of The Canterbury Tales best indicates that the knight is a humble person? a) “Just home from service, he had joined our ranks/ To do his pilgrimage...” b) “He never yet
asked
Jul 7, 2019
English
middle-school
1
answer
3
votes
117k
views
Suppose that 11 inches of wire costs 66 cents. at the same rate, how much (in cents) will 4 inches of wire cost?
asked
Jun 2, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
63.3k
views
Determine weather the given values are from a discrete or continuos data set. A statistics student obtains a sample data from one of his classes and finds that the average student weighs 157.0 lbs
asked
Mar 24, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
106k
views
the cost of an xbox is £ x. a playstation costs £15 more than an xbox. the total cost is £335. find the cost of the playstation
asked
Jan 19, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
81.6k
views
Find the value of x and y that make these triangles congruent by HL.
asked
Nov 1, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
62.7k
views
Spending by which sector is the largest single component of spending in the u.s. economy?
asked
Oct 27, 2018
Business
high-school
1
answer
0
votes
97.1k
views
Why is the sinai peninsula important to egypt?
asked
Sep 17, 2018
History
high-school
2
answers
3
votes
223k
views
Does anyone know number one.
asked
Mar 24, 2018
History
middle-school
1
answer
5
votes
216k
views
where did the largest battle in the between the Mexican military and the French take place? why did it start in this city?
asked
Apr 25, 2017
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
132k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org