menu
QAmmunity.org
Questions by Gautamits
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Gautamits
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Gautamits
Filter
User Gautamits
Recent activity
All questions
All answers
If you drive 72 miles and use 6 gallons of gas, what is your rate
asked
Nov 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
221k
views
Which statement best describes the cell membrane? 1. It is found only in animal cells 2. It is a nonliving structure 3. It controls reproduction in a cell 4. It controls the passage of materials into the
asked
Feb 5, 2023
Biology
high-school
1
answer
4
votes
143k
views
What is 9x9=3x___x3?????
asked
Nov 17, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
22
votes
96.9k
views
How many brothers did Joseph have
asked
Oct 11, 2022
History
college
2
answers
2
votes
155k
views
If chocolate costs $7.50 per pound, what will be the total cost of 4 pounds of chocolate
asked
Sep 27, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
13
votes
198k
views
The diagonal of a suitcase measures 30 inches and the height is 18 inches. What is the width of the suitcase to the nearest Inch?
asked
Sep 10, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
212k
views
it is -12.5°C outside when the temperature starts increasing by 2.5°C each hour. How long will it take for the temperature to reach -5°C?
asked
Sep 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
168k
views
Please help! find the value of x
asked
Mar 18, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
131k
views
We usually start with the
asked
Feb 25, 2022
History
college
1
answer
1
vote
20.1k
views
Presidential campaign in 1800
asked
Jan 23, 2022
History
college
2
answers
4
votes
198k
views
This article makes the argument that there are many great reasons to adopt a dog from an animal shelter rather than buy one. Which sentence from paragraph 3 is a claim that supports the argument
asked
Sep 24, 2021
English
middle-school
2
answers
4
votes
28.4k
views
Round to the nearest whole number, then add: 4.208 +2.482
asked
Jul 12, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
148k
views
DO YOU WANT ME 1.TRUE 2.FALSE
asked
May 7, 2021
Social Studies
college
2
answers
4
votes
204k
views
The ratio of pens to pencils that are used by Dunkins middle School Students s is 3: 2. If there is a total Of 160 Middle School Students, how many of them use Pencils? PLEASE HELP AND EXPLAIN UR ANSWER
asked
May 2, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
163k
views
Lee y relaciona. Read the following description of downtown Villa Bella, a fictitious town near you, and write the buildings as indicated.
asked
Apr 21, 2021
Spanish
college
1
answer
4
votes
108k
views
A rectangular room is covered in 5 12 square feet of carpet. If the length of the room is 16 feet, what is the width of the room?
asked
Mar 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
79.1k
views
How many solutions does this equation have? 8n = 10 + 10n
asked
Mar 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
32.7k
views
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price per gallon?
asked
Mar 12, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
88.8k
views
Which two prehistoric periods translate to old or ancient? Archaic and Mississippian Woodland and Mississippian Paleo and Archaic Paleo and Woodland
asked
Feb 18, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
2
votes
226k
views
What value is equivalent to 2^3 · 3^4? A) 162 B) 324 C) 468 D) 648
asked
Nov 1, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
219k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.6m
answers
Search QAmmunity.org