menu
QAmmunity.org
Questions by Gadonski
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Gadonski
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Gadonski
Filter
User Gadonski
Recent activity
All questions
All answers
Jose wants to buy his friends pizza at lunch. He has $36 to spend. The pizza costs $2.25 per slice. Which equation could be used to find the number of slices, x, he can buy?
asked
Nov 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
87.5k
views
Based on the class results on the onion root tip which stage of mitosis is the longest? Why?
asked
Sep 28, 2021
Biology
college
1
answer
0
votes
138k
views
Suppose we have three urns, namely, A B and C. A has 3 black balls and 7 white balls. B has 7 black balls and 13 white balls. C has 12 black balls and 8 white balls. We first choose one urn from A, B and
asked
Aug 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
165k
views
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?
asked
Apr 9, 2021
English
college
1
answer
2
votes
74.6k
views
6 Which human activity would most likely decrease the amount of carbon in the atmosphere?
asked
Mar 27, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
0
votes
86.9k
views
What is the HARDEST part of writing? Where/When do you do the BEST writing? Why? What STEPS do you take writing something good? How could you HELP a struggling writer? 2+ paragraphs
asked
Mar 5, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
173k
views
A. A una atmósfera de presión (1atm), ¿cuál es el punto de solidificación del agua?
asked
Jan 28, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
179k
views
A math test is worth 100 points and has 38 problems. Each problem is worth either 5 points or 2 points. How many problems of each point value are on the test?
asked
Mar 27, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
79.2k
views
What interpretation of the tempest was the same in both the Utah valley university and Balinese productions
asked
Dec 22, 2019
English
high-school
2
answers
1
vote
2.5k
views
The ratio of number of people who own a smart phone to the number of people who own flip phone is 4:3.If 500 more people own a smart phone and a flip phone how many people on each type have a phone
asked
Sep 15, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
26.8k
views
Vivian's insurance company pays for 80% of her foot surgery after she pays a $500 deductible. How much will Vivian pay for her surgery if it costs $9600?
asked
Apr 16, 2019
Mathematics
college
2
answers
0
votes
183k
views
in the school days of an idian girl what technique does zitkala use to leave the reader with a vivid image of her mistreatment
asked
Feb 18, 2019
English
high-school
2
answers
5
votes
163k
views
If a negative number is surrounded by parentheses, does that make it a positive
asked
Feb 10, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
48.1k
views
"the general hierarchy to be followed when determining security protocols is:"
asked
Feb 6, 2019
Social Studies
college
1
answer
1
vote
161k
views
Luis walked one-eighth of the distance to school. What part of distance to school does he still need to walk?
asked
Oct 7, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
168k
views
All of the following are parts of the word processing window except _____. help the start menu the ribbon the status bar
asked
Aug 26, 2018
Computers and Technology
middle-school
1
answer
2
votes
24.3k
views
The droppings were warm. They lay piled among turned earth. They were olive green, smooth, and they steamed a little. How is Jack tracking the pig?
asked
Aug 19, 2018
English
middle-school
2
answers
4
votes
180k
views
A firearms investigator is called in to a crime scene. Bullets are carefully collected from the floor of the home. A bullet is found lodged into the drywall of the home. What is the best method to extract
asked
Jun 3, 2018
Biology
high-school
2
answers
0
votes
36.8k
views
What's the area of a rectangle measuring 13 in. × 12 in.? A. 50 sq. in. B. 25 sq. in. C. 156 sq. in. D. 144 sq. in.
asked
Apr 20, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
147k
views
Vocabulary challenge You need to use the following word Ephermeral [fleeting]
asked
Mar 21, 2018
English
middle-school
2
answers
3
votes
93.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org