menu
QAmmunity.org
Questions by Gabriel Sosa
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Gabriel Sosa
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Gabriel Sosa
Filter
User Gabriel Sosa
Recent activity
All questions
All answers
Fred is baking cookies for a school sale. It takes 3/4 cups of sugar to make on batch of cookies how many cups of sugar does he need to make 9 batches
asked
May 23, 2022
Mathematics
college
2
answers
4
votes
60.8k
views
14 i (Simplify:) Vī6 +54 - /250
asked
Apr 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
178k
views
Is 56/7 a rational number or
asked
Mar 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
132k
views
Solve the system of equations. -3y + 5x = 26 – 2y – 5x =-16 X =? Y=?
asked
Feb 23, 2022
Mathematics
college
2
answers
0
votes
220k
views
Show your work please
asked
Feb 5, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
155k
views
So far we have worked on obtaining individual digits from 4 digits of 5 digit numbers. The added them to find the sum of digits. However, now we know about the loop and we can remove the limit of having
asked
Oct 11, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
4
votes
10.2k
views
Why do you think that so much detail went into the artwork of ancient Africa ? Give three reasons to justify y your uns
asked
Sep 17, 2021
Arts
college
1
answer
0
votes
32.7k
views
Cuantas unidades mide el lado QR? cual es la distancia entre los puntos P y R
asked
Aug 11, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
184k
views
The sum of three numbers is 90. The third number is 3 times the first. The second number is 5 more than the first. What are the numbers?
asked
Jul 2, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
28.4k
views
What should a doctor examine to determine whether a patient's kidneys are functioning correctly? A. The patient's saliva B. The patient's bile C. The patient's urine D. The patient's feces
asked
Jun 13, 2021
Biology
middle-school
2
answers
5
votes
185k
views
Which is the better buy? $1.29 for a 16 oz drink, or $1.79 for a 24 oz drink? A. $1.29 for 16 oz B. $1.79 for 24 oz C. Tie! The unit prices are the same.
asked
May 14, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
180k
views
Anjana is riding a motorboat at Katara starting from rest on a lake accelerates in a straight line at a constant rate of 3 m/s^2 for 8 s. How far does she ride the boat during this time?
asked
May 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
192k
views
PLEASE HELP ME FAST!!! The cost of Mr. Garcia’s car insurance increased from $80 to $96 per month. What is the percent increase of Mr. Garcia’s car insurance per month? A. 45% B. 20% C. 16.7% D. 16%
asked
Feb 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
37.6k
views
PI-3. FIELD TRIP In order to take a field trip to the science museum. Ms. Speedi's students sold scented pencils for $1. In the classroom. Rowena tried to put the $1 bills into a equal piles and found
asked
Nov 19, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
63.7k
views
Elite Japanese corporations often organize evenings at hostess clubs for their employees where female hostesses serve drinks, and flirt with and entertain these professionals. Anthropologist Anne Allison
asked
Aug 18, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
231k
views
In an experiment is it necessary to record which oh the following types of Data?
asked
Jun 5, 2019
Biology
college
1
answer
4
votes
230k
views
Look at the figure shown below: A triangle RPQ is shown. S is a point on side PQ and T is a point on side PR. Points S and T are joined using a straight line. The length of PS is equal to 3x, the length
asked
May 21, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
205k
views
Jim makes and sells denim knapsacks for $10.50 apiece. The knapsacks cost $7 apiece to produce. Jim makes ____% profit on each knapsacks. Show your work. A. 33 B. 50 C. 75 D. 125
asked
May 10, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
6.5k
views
(-4)(-4) use an exponent to rewrite the expression
asked
Jan 14, 2019
Mathematics
college
1
answer
1
vote
11.4k
views
??????????????????????????
asked
Mar 11, 2018
Mathematics
college
1
answer
4
votes
39.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org