menu
QAmmunity.org
Questions by GParekar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by GParekar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by GParekar
Filter
User GParekar
Recent activity
All questions
All answers
In a scientific study there are 9 guinea pigs, 6 of which are pregnant. If 3 are selected at random without replacement, what is the probability that all three are pregnant.
asked
Aug 16, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
229k
views
¿What are Equivalent Fractions? 50 points
asked
Jul 28, 2023
Mathematics
college
2
answers
9
votes
172k
views
Activity-based costing data blank______. a) is well suited to decision making b) only assigns relevant c) costs can be easily misinterpreted
asked
May 7, 2023
Business
high-school
1
answer
4
votes
92.1k
views
I think the answer is b or c, but I’m not sure which one. 100 points to whoever knows this!
asked
Apr 20, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
14
votes
123k
views
1. ICD Co. announced that it would …………….. a new product next year. A. remain B. conduct C. launch D. renew 2. The secretary…………….. a ticket to New York. A. booked B. complained C. increased D. met 3.
asked
Mar 26, 2023
English
college
2
answers
2
votes
52.0k
views
My friend asked, Our sale is being used to measure flour. What was the scale really measuring about the flour? A) color of flour B) volume of flour C) weight of flour D) temperature of flour
asked
Nov 26, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
12.6k
views
A bank is developing an algorithm that will help them decide who to make loans to. As input the algorithm will consider information about the person applying for the loan and the amount of money requested,
asked
Oct 20, 2022
Computers and Technology
college
2
answers
4
votes
165k
views
Earth's seasons occur due to the tilt of the earth and it's revolution around the sun. True False In the picture it is the question 6
asked
Aug 21, 2022
Chemistry
college
1
answer
23
votes
133k
views
If 8.045 kilometers is about 5 miles, about how many kilometers is 13 miles? Round your answer to the nearest hundredth if necessary.
asked
Aug 7, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
72.4k
views
The hight of a regular quadrilateral prism is h=13cm and its lateral area is 624 cm squared. Find the surface area of the prism
asked
Jun 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
214k
views
Simplify each of the following expressions. 1. 6(a + 8)= ? 2. 4(1 + 9x) = ? 3. (9m + 10) • 2= ? 4. 3(2x + 4y - 15z)
asked
May 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
15
votes
133k
views
Rewrite -7+5 by using the commutative property
asked
Jan 23, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
187k
views
Which statement correctly describes cell differentiation
asked
Jan 5, 2022
Biology
college
1
answer
5
votes
110k
views
Why were white southerners angry about Spain controlling Florida?
asked
Dec 24, 2021
History
middle-school
1
answer
2
votes
136k
views
Which of the following created a heightened demand for particular resources within the Democratic Republic of Congo? O a market for cell phones, pagers, and laptop computers with electronic circuit boards
asked
Nov 22, 2021
History
college
1
answer
0
votes
32.9k
views
If the shoes cost $25 and he spent $78.85 before tax, how much do each pair of shorts cost?
asked
Aug 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
224k
views
You are evaluating an investment that requires $2,000 upfront, and pays $500 at the end of each of the first 2 years, and an additional lump-sum of $1000 at the end of year 2. What would happen to the
asked
Jul 27, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
183k
views
Joan saw a mushroom growing on the stump of a dead tree. What would Joan infer about the role of the mushroom
asked
Jul 19, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
174k
views
Which statement BEST describes how muscles respond to weight training? A Weight training stretches the muscles limits and makes the muscles longer B Weight training pushes the muscles' abilities, making
asked
Mar 21, 2021
Health
college
2
answers
5
votes
8.9k
views
If jan can buy 12 copies of a certain book for $40 what is the unit rate cost per copy
asked
Jan 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
225k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org