menu
QAmmunity.org
Questions by Fredrik E
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Fredrik E
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Fredrik E
Filter
User Fredrik E
Recent activity
All questions
All answers
Find the volume of this triangular pyramid.
asked
Jul 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
23.3k
views
What does pyramid C show in the diagram? the Chinese trade system that existed in the 1200s the Japanese feudal system that existed between 1000 and 1600 the European capitalist system that existed in
asked
Mar 9, 2022
History
high-school
2
answers
1
vote
1.5k
views
I’m not good at math can someone please help me with this .
asked
Feb 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
13
votes
97.2k
views
Pls help…………. …………………
asked
Jan 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
142k
views
On January 1, 2020 Herald acquires 100% of Tribune and will operate Tribune as a wholly owned subsidiary. Herald's purchase price was less than the fair value of the net assets of Tribune. How is this
asked
Dec 19, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
4.2k
views
Yesterday, Colleen went to a lecture on relationship problems. She didn't take notes, but she is able to repeat a great deal of it to a friend. In particular, she is able to remember the parts that she
asked
Dec 19, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
71.4k
views
in your own idea, are "doing good for others" and "doing well for oneself" conflicting ideas? Which would you choose and why?
asked
Dec 12, 2021
Business
college
1
answer
5
votes
148k
views
What is the main purpose of an introduction paragraph? to acquaint the reader with the topic, main idea, and purpose of the writing to logically present your ideas to make a lasting impression on your
asked
Oct 8, 2021
English
college
1
answer
0
votes
156k
views
You are offered two similar jobs. One pays $35,000 per year and the other pays $1,300 biweekly. Which one is the better choice? *
asked
Jul 8, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
214k
views
Can anyone help me reach 1000 answers?
asked
May 11, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
1
answer
5
votes
186k
views
What is the mass percent of alcohol in a solution containing 62 mL of ethyl alcohol mixed into 200 mL of water? (Note: Density of ethyl alcohol = 0.8 g/mL; density of water = 1 g/mL.)
asked
Feb 27, 2021
Chemistry
high-school
2
answers
0
votes
160k
views
Point B (5, -6,-1) is translated using the transformation (x-2, y + 3, z + 1) what are the coordinates of B'?
asked
Nov 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
81.4k
views
I like being spontaneous on the job. Is it good or bad?
asked
Sep 10, 2020
English
middle-school
1
answer
3
votes
26.1k
views
HELP!! PLEASE How did European settlement affect the population of North and South America? A) Intermarriage between Europeans and Native Americans increased the population B) Europeans diseases wiped
asked
Apr 9, 2020
History
high-school
1
answer
0
votes
40.9k
views
PLEASE HELP ASAP: Classify each pair of numbered angles as corresponding, alternate interior, alternate exterior, or none of these. Drag and drop the choices into the boxes to correctly complete the table.
asked
Feb 4, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
223k
views
A spinner divided into four equal parts, a, b, c and d is spun then is followed by a roll of a standard six sided die. how many total outcomes are possible? how many outcomes have an ‘A’ and an odd number
asked
Feb 9, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
49.8k
views
Characters, dialogue, props, and other elements of drama work together to create an illusion of reality. What is this illusion called? 1. comedy 2. magic 3. dramatic effect 4. tragedy
asked
Nov 16, 2018
English
high-school
2
answers
2
votes
17.5k
views
How would one speak with clarity?
asked
Oct 27, 2018
English
high-school
1
answer
2
votes
30.2k
views
The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. if one pound of cashews cost $2, what is the cost of one pound of peanuts what is the total cost of 2 pounds of peanuts in one
asked
Jun 27, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
97.7k
views
marlon and ricky ate a pizza that was divided into eighths. marlon ate 2/8 and ricky ate 2/8 of the oizza. how much pizza did they eat in all? write your sum in the simplest form.
asked
Apr 22, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
169k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org