menu
QAmmunity.org
Answers by Franckysnow
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Franckysnow
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Franckysnow
Filter
User Franckysnow
Recent activity
All questions
All answers
A company decides to begin making and selling computers. The price function is given as follows: p=−85x+3300, where x is the number of computers that can be sold at a price of p dollars per unit. Additionally,
answered
Aug 24, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
58.7k
views
A baker has [5 1/4]pies in her shop.She cuts the pies into pieces that are each [1/8]of a whole pie. How many pieces of pie does she have?
answered
Jul 8, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
136k
views
Can someone please help Suppose 6 quarts of milk cost $5.10. Use the unit price (price per quart) to determine how much 5 gallons of milk cost? A $17.00 B $34.00 C $8.50 D $0.85 E $4.25
answered
Sep 11, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
116k
views
How do the poor Brazilian mothers react th their infants illnesses and death? How do other institutions, such as the church, clinic, and civil authorities respond? Give examples.
answered
Apr 27, 2019
English
middle-school
2
votes
215k
views
Which equation represents the circle described? The radius is 2 units. The center is the same as the center of a circle whose equation is x^2+y^2-8x-6y+24=0
answered
Apr 26, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
216k
views
XYZ is a right triangle. If XY = 4, what is YZ? A. 8 B. 8\sqrt{3} C. 4\sqrt{3} D. 16
answered
Apr 24, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
135k
views
Help me to find a topic to write about?
answered
Aug 15, 2018
English
college
5
votes
208k
views
How much potential energy does a 20-kg barrel have when it is in the truck whose floor is 5.0 m above the ground
answered
May 23, 2018
Physics
high-school
5
votes
26.4k
views
LORD OF THE FLIES by William Golding 1. Why does Ralph stop dreaming about Dartmoor and the ponies? 2. When Jack's group attacks, with whom does Ralph fight?
answered
Mar 30, 2018
English
middle-school
4
votes
86.4k
views
You commute to work by riding a bus each day for $4.25 round trip. a weekly pass is available for $19.75 a week. if you work 5 days a week, how much can you save by buying the pass? $2.00 $1.75 $1.50 $1.
answered
Feb 27, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
134k
views
PLLSSSS HELP NEED ASAP The price of a stock was $15.22 per share. An investor bought the most shares possible for $2000. To the nearest whole number, how many shares of stock did she buy? A.) 131 B.)133
answered
Jan 15, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
140k
views
A purchase of an asset on account increases cash. decreases owner's equity. increases assets. decreases expenses
answered
Dec 23, 2017
Business
high-school
7
votes
65.6k
views
What are the solutions to the equation (2x – 5)(3x – 1) = 0?
answered
Jun 22, 2017
Mathematics
high-school
5
votes
150k
views
Are you likley to find zooplanton in the aphotic, benthric zone of a ocean
answered
Apr 10, 2017
Biology
high-school
4
votes
51.9k
views
How to learn things super fast?
answered
Jan 25, 2017
Chemistry
high-school
3
votes
73.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org