menu
Qammunity.org
Questions by Foebu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Foebu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Foebu
Filter
User Foebu
Recent activity
All questions
All answers
Expand Your answer should be a polynomial in standard form ( +1)(2-6)
asked
Oct 3, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
24.6k
views
Which polynomial function has a leading coefficient of 1 and roots 21 and 31 with multiplicity 1? f(x) = (x - 2)(x – 31) f(x) = (x + 21)(x + 3) f(x) = (x - 2)(x − 3)(x - 2)(x – 31) fix) = (x + 2y + 211
asked
Sep 14, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
16.0k
views
Priscilla is drawing a map of her school that uses a scale in which 1.5 cm on the map represents 3 feet. If the first hallway has a length of 120 feet, what should the length of the hallway be on the map?
asked
Sep 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
189k
views
Find X. Round to the nearest tenth.
asked
May 25, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
102k
views
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?
asked
May 14, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
51.8k
views
One acre is equal to 4800 square yards. How many square yards, expressed in scientific notation, are there in 500 acres?
asked
Apr 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
55.8k
views
The standing committee which plays a crucial role in the ability of the Speaker of the House to exert influence is the
asked
Dec 1, 2020
History
middle-school
1
answer
5
votes
145k
views
Angela has had several periods of extremely "up" moods. They last for a couple of weeks and she has gotten into trouble several times. During those times she doesn’t sleep, spends way too much money, gets
asked
Jun 2, 2020
Health
high-school
1
answer
5
votes
100k
views
What effect did the american colonization society have on slavery?
asked
Oct 8, 2019
History
high-school
1
answer
3
votes
112k
views
jose bought 20 shares of netflix at the close and price of 117.98. In a few years, Jose sells all of his shares at 128.34. How much money did Jose make?
asked
Sep 2, 2019
Mathematics
college
2
answers
1
vote
38.2k
views
Solve for x -16=8x/5
asked
Jul 16, 2019
Mathematics
college
1
answer
4
votes
128k
views
The _____ for a product depicts the relationship between the price and the number of products consumers are willing to buy.
asked
Oct 10, 2018
Business
college
1
answer
3
votes
143k
views
I need the answer to #20 PLEASE, I'm stuck on that one :((
asked
Sep 27, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
146k
views
Which statement is true of an object in equilibrium
asked
Apr 7, 2018
Physics
high-school
2
answers
1
vote
230k
views
I need help on questions 7,8,and 9
asked
Feb 20, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
224k
views
What is the standard form of the number shown? 5.93e-5
asked
Mar 23, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
4.3k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org