menu
QAmmunity.org
Answers by Ffff
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ffff
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ffff
Filter
User Ffff
Recent activity
All questions
All answers
PLEASE HELP ME I NEED THIS FAST EILL GIVE 20 PTS!!!! How did women's rights change during the Sung era? ○ slight decline from the Tang era ○ no change from the Tang era ○ major increase from the Tang era
answered
May 24, 2022
History
high-school
6
votes
231k
views
Which sentences use description to develop the narrator's personality? a) "I live on Greene Street," I answered, handing my registration to the secretary. b) "I remember that song, and it always makes
answered
Apr 16, 2022
English
high-school
1
vote
3.1k
views
Which is the best way to describe the biodiversity of an area?
answered
Mar 26, 2022
Biology
high-school
4
votes
96.5k
views
What kind of question is please be careful.
answered
Mar 1, 2022
English
college
6
votes
69.9k
views
Which of the following is an example of the value-added theory? A. The 1992 L.A. riots B. A building on fire C. Receiving an unexpected gift D. Buying movie tickets
answered
Feb 24, 2022
Social Studies
college
4
votes
144k
views
Write a method called makeStars. The method receives an int parameter that is guaranteed not to be negative. The method returns a String whose length equals the parameter and contains no characters other
answered
Dec 9, 2021
Computers and Technology
high-school
4
votes
40.7k
views
PLEASE HELP ME WITH MY MATHE HOMEWORK!
answered
Oct 30, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
34.8k
views
The line of best fit drawn on the plot shown is used to predict the number of tickets sold on a certain day. Use the two points shown on the line of best fit to calculate its slope to the nearest tenth.
answered
Sep 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
142k
views
Which of the following was a drawback of trade among civilizations of the Vedic Age?
answered
Aug 12, 2021
Social Studies
high-school
0
votes
22.9k
views
What is the unit for resistance
answered
Jul 27, 2021
Physics
middle-school
2
votes
65.4k
views
Which of the following consonants cannot be used in the begging of a word in spanish
answered
Jul 3, 2021
Spanish
college
1
vote
107k
views
Chelsea spent $26 on a magazine and some notepads. If the magazine cost $2 and each notepad cost $4, then how many notepads did she buy?
answered
Jul 1, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
168k
views
A certain electrical circuit contains a battery with three cells, wires, and a light bulb. Which of the following would cause the bulb to shine less brightly? A. decrease the resistance of the circuit
answered
Jun 27, 2021
Physics
college
5
votes
130k
views
At Kroger 10 waffles cost $2.56. what is the unit price for 1 waffle at Kroger?
answered
Apr 28, 2021
Mathematics
college
1
vote
105k
views
Bone and blood cells are considered___.
answered
Dec 4, 2020
Biology
middle-school
4
votes
132k
views
According to the writer, the amendment would make which situation worse? Slavery The Civil War The Emancipation Proclamation
answered
Oct 13, 2020
History
high-school
3
votes
46.7k
views
Which set represents the same relation as the table below?
answered
Jul 27, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
183k
views
It’s cost 112 to turf a lawn of 56m square what amount would it cost to turf lawn area of 99m square
answered
May 23, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
36.5k
views
Which of the following most directly led to the calling of the first Continental Congress? -The Stamp Act Congress -The Stamp Act -The Intolerable Acts -The Boston Tea Party
answered
Mar 25, 2020
History
middle-school
3
votes
183k
views
Experts/ace/geniuses helppp asapp
answered
Aug 12, 2019
Mathematics
college
2
votes
218k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org