menu
QAmmunity.org
Answers by FarthVader
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by FarthVader
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by FarthVader
Filter
User FarthVader
Recent activity
All questions
All answers
A fruit stand sells apples and oranges. The cost of 1 apple is $0.50. Catherine bought 6 apples and 10 oranges. Catherine spent a total of $10.00 at the fruit stand. How much does 1 orange cost at the
answered
Apr 30, 2023
Mathematics
college
7
votes
215k
views
1.60mL of ethanol in microliters
answered
Apr 6, 2023
Chemistry
college
6
votes
161k
views
Please solve the following differential equation:
answered
Feb 26, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
35.6k
views
I have the picture of the problem below. i hate math sometimes..
answered
Jan 29, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
15.8k
views
Derek has a bird that weighs 3 pounds. Use the double line diagram below to help you determine approximately how many kilograms this bird weighs. 2 lines. The first line is labeled Pounds and has 6 marks,
answered
Dec 27, 2022
Mathematics
college
10
votes
222k
views
Witch statement best describes the movement of carbon dioxide and oxygen during photosynthesis?
answered
Dec 26, 2022
Geography
high-school
3
votes
211k
views
Could a triangle be constructed with side lengths 4 cm, 5 cm and 13 cm? *
answered
Nov 19, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
183k
views
The area of this figure is square inches. 20 in 28 in 30 in. 7 in 25 in.
answered
Sep 23, 2022
Mathematics
college
2
votes
75.0k
views
What's 4.2,-3/5,220%,-4'5 in greatest to least order?
answered
Jul 31, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
107k
views
The clock was exactly on time at 7 am. At 1 pm, the clock was 228 seconds late. At that rate how slow was the clock after half an hour?
answered
Jun 19, 2022
Mathematics
college
1
vote
99.6k
views
What were the effects of the success of Samuel Slater's mill?
answered
Jun 16, 2022
English
college
6
votes
190k
views
Greek philosophers believe the universe was ruled by?
answered
Jun 8, 2022
History
high-school
2
votes
9.8k
views
Explain how wants for some people may be needs for others.
answered
Oct 30, 2021
Health
high-school
3
votes
163k
views
find the unit cost of each of the following to determine which is the better value: 8 CDs for $56.99 or 3 CDs for $22.99
answered
Oct 24, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
29.7k
views
Yes My New Year’s resolution is to start taking things for granite
answered
Oct 2, 2021
English
college
2
votes
80.8k
views
The sum of two numbers is 40. The larger number is 10 more than twice the smaller number. Find the numbers
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
132k
views
Please anyone help me
answered
Aug 29, 2021
Mathematics
college
2
votes
193k
views
Please select the best answer from the choices provided
answered
Aug 28, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
118k
views
Law // Mike offered to give his State Senator Janice William, $500 if she would vote No on a particular gun control bift. Senator Williams did vote No on the bill. Can she legally collect the $500 . Why
answered
Aug 8, 2021
Law
middle-school
3
votes
204k
views
What is the purpose of using a word web when acquiring a new word? A. repeating the word multiple times to commit the word to memory B. breaking down the word into parts to memorize the word C. finding
answered
Jul 16, 2021
English
college
7
votes
140k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org