menu
QAmmunity.org
Questions by Falaque
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Falaque
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Falaque
Filter
User Falaque
Recent activity
All questions
All answers
At the local farmer’s market it costs $6.00 for a 4-pound basket of pears. What is the price per pound?
asked
Jun 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
181k
views
Find the slope. (1, 5) (3, 6) please and thanks
asked
Mar 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
213k
views
Which of the following best describes the circumstance under which countries block the importation of certain products into their country? a. importation blockade b.trade barrier c.trade inhibitor d. domestic
asked
May 13, 2020
Geography
middle-school
1
answer
2
votes
94.1k
views
Craft, Inc. normally produces between 120,000 and 150,000 units each year. Producing more than 150,000 units alters the company's cost structure. For example, faced costs increase because more space must
asked
May 11, 2020
Business
high-school
1
answer
4
votes
68.7k
views
Need help As soon as possible!!
asked
Oct 26, 2019
Mathematics
college
1
answer
1
vote
53.1k
views
A quadrilateral where opposite sides are the same length and opposite sides are parallel and opposite angles have the same measure
asked
Jul 23, 2019
Mathematics
college
1
answer
0
votes
170k
views
Easy math.. please answer.
asked
May 20, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
223k
views
In the Federalist Paper #84, Alexander Hamilton argues that additional amendments to the U.S. Constitution and a Bill of Rights was which of the following selections?A. a condition for ratification B.
asked
Mar 17, 2019
History
middle-school
2
answers
2
votes
81.0k
views
To apply the law of conservation of energy to an object launched upward in the gravitational field of the earth. in the absence of nonconservative forces such as friction and air resistance, the total
asked
Feb 27, 2019
Physics
college
1
answer
3
votes
138k
views
How do spring tides and neap tides differ , what causes them ?
asked
Feb 18, 2019
Biology
middle-school
1
answer
2
votes
220k
views
Of these four words, which one is most likely to have a negative flavor or implication? A. Harangue B. Meander C. Distract D. Confuse
asked
Oct 8, 2018
English
middle-school
2
answers
4
votes
192k
views
What similarities are used in biochemical analysis
asked
Sep 11, 2018
Biology
high-school
1
answer
4
votes
165k
views
Someone PLEASE help me!!!!!!!!!!!! Leonard used 2/7 of his paycheck to pay his cell phone bill. How much was Leonard's cell phone bill?
asked
Aug 21, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
45.5k
views
_____ plays took several days to perform A Comedy B folk Cmystery
asked
Apr 3, 2018
History
high-school
2
answers
1
vote
231k
views
9.36 less or greater than 9.359
asked
Dec 23, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
3.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org