menu
QAmmunity.org
Answers by Evgeny Mikhaylov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Evgeny Mikhaylov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Evgeny Mikhaylov
Filter
User Evgeny Mikhaylov
Recent activity
All questions
All answers
The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers. Let f(x)=3x+5 and g(x)=x^2 Find (f+g)(x) A. x^3+5 B. 3x^2+5 C. 3x^3+5x^2 D. x^2+3x+5
answered
Jul 2, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
90.8k
views
Monica, who is 5 feet tall, is standing next to a pine tree that casts a shadow 34 feet long. If Monica's shadow is 2 feet long, how tall is the pine tree, in feet?
answered
Feb 13, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
219k
views
Golden threads piercing the clouds meaning
answered
Dec 14, 2019
English
middle-school
1
vote
214k
views
How do you say see you later in spanish
answered
May 18, 2019
Spanish
middle-school
3
votes
184k
views
Hailey is starting a new exercise program. The first day she will spend 30 minutes on a treadmill. She will increase her time on the treadmill by 5 minutes each day for two weeks. Which function T(d),
answered
May 6, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
191k
views
Which best describes the origins and spread of the bubonic plague in the 14th century? It started in East India through disease-carrying camels and traveled via the Trans-Sahara Salt Trade. It started
answered
Apr 15, 2019
History
high-school
4
votes
75.6k
views
If you apply the changes below to the absolute value parent function, f(x)=x^2
answered
Feb 11, 2019
Mathematics
college
4
votes
9.8k
views
if melissa placed an order for garden gloves ($2.99 each), and rakes (for $16.99 each), and she ordered three times as many gloves than rakes, how many rakes dis she purchase, if the sales total was $129.
answered
Jan 15, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
124k
views
Human waste, excreted from the digestive system, _____.
answered
Aug 16, 2018
Biology
high-school
4
votes
37.9k
views
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $ 3.20. what is the unit price? Could anyone help me with this problem plz
answered
Aug 16, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
214k
views
Which of the following is the best explanation for why carbon easily forms many bonds? A. Because it has four electrons available for bonding B. Because it forms negative ions C. Because it forms positive
answered
Oct 5, 2017
Biology
high-school
2
votes
16.7k
views
Which of the following is not true concerning cover crops? a. they prevent soil erosion b. they can fix nitrogen in soil c. they are sold as cash crops d. they add organic matter to soil
answered
May 22, 2017
Biology
high-school
5
votes
31.0k
views
History of Fernando hernandez
answered
May 8, 2017
History
middle-school
3
votes
92.9k
views
A doctor raised $35,602 to use for research. She later found out that she would need $69,600 to completely pay for it all. How much more money does the doctor have to raise? A. $33,998 B. $34,998 C. $94,
answered
May 1, 2016
Mathematics
middle-school
4
votes
228k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org