menu
QAmmunity.org
Answers by Erling Olsen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Erling Olsen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Erling Olsen
Filter
User Erling Olsen
Recent activity
All questions
All answers
Translate We get up at 8 o'clock into Spanish in the box below:
answered
Aug 25, 2021
Spanish
high-school
4
votes
27.0k
views
Pls solve for x and y y=5x-3 y=-x+7y=-21
answered
Jul 20, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
187k
views
14) A barking dog delivers about 1 mW of power, which is assumed to be uniformly distributed in all directions. What is the intensity level at a distance 5.00 m from the dog?
answered
Jun 26, 2021
Physics
middle-school
3
votes
25.1k
views
NEED HELP ASAP!!!!!! Owen pays $18.90 for 3.5 pounds of grapes. What is the price per pound of the grapes?
answered
May 5, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
15.4k
views
A candidate for president must be _______ A- a Christian B- at least 35 years old C- a senator, representative, or governor D- at least a high school graduate
answered
Apr 25, 2021
Social Studies
high-school
1
vote
156k
views
What aspects of life did the Greek geography influence?
answered
Apr 8, 2021
History
high-school
2
votes
74.1k
views
Alexis and Jeremy are planning their weight training workout program together. Jeremy shows that he places a high importance on following correct safety procedures when weight training because he performs
answered
Feb 16, 2021
Health
high-school
3
votes
31.0k
views
The exercise instructions here are LONG -- please read them all carefully. If you see an internal scrollbar to the right of these instructions, be sure to scroll down to read everything. Given that an
answered
Jan 26, 2021
Computers and Technology
high-school
6
votes
49.0k
views
Archer Company had an inventory balance of $2,600 on January 1. During the accounting period they made purchases of $11,500. The ending inventory balance was $1,250. If Archer Co. uses the periodic inventory
answered
Dec 19, 2020
Business
high-school
1
vote
169k
views
Why does John proctor confess to danforth
answered
Jul 27, 2020
English
middle-school
3
votes
748
views
1/2x + 1/3y = 7 1/4x + 2/3y = 6 What is the solution of the system shown? A.) (1/6, 14) B.) (6, 12) C.) (10 2/3,5)
answered
May 27, 2020
Mathematics
high-school
6
votes
202k
views
Which statement best expresses one theme of this story? A Don't rely on others for help. B You can't make a person change. C Try to find the good in every situation. D Be content with what you have. This
answered
Mar 25, 2020
English
middle-school
3
votes
10.9k
views
Match the terms and definitions.
answered
Dec 15, 2019
English
middle-school
3
votes
148k
views
Pre-orders for the year cost $38 eac, while full pricce costs $45 each. If 24 students in mr.hillmans homeroom purchased yearbooks for a total of $975, how many students pre-ordered and how many bought
answered
Aug 15, 2019
Mathematics
middle-school
7
votes
127k
views
Answer???????????????
answered
Feb 21, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
153k
views
PLEASE ANSWER CORRECTLY!!
answered
Feb 19, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
191k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org