menu
QAmmunity.org
Questions by Eric Niebler
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Eric Niebler
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Eric Niebler
Filter
User Eric Niebler
Recent activity
All questions
All answers
Which expression is equivalent to 24 + 64? 1) 8(3 +64) 2) 8(16 + 56) 3) 8(3+ 8) 4) 8(16 + 64)
asked
Jul 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
15
votes
10.5k
views
Two brothers who were certified public accountants worked together at a large accounting firm practicing their chosen profession. The older brother was concerned about his younger brother's apparent inability
asked
Jan 19, 2022
Business
high-school
1
answer
4
votes
42.1k
views
In many applied settings one of the environmental impacts of a behavior is the effect it produces on the behavior of a trained observer. In order to use this as an acceptable form of measurement, what
asked
Jun 23, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
48.0k
views
Who approved the secret operation that resulted in the capture and killing of O: O Bill Clinton . George W. Bush Barack Obama George HW Bush
asked
Jun 15, 2021
History
college
1
answer
5
votes
29.0k
views
Which of the following was involved in the Triangular Trade during the Colonial Period? A. Fur B. Cotton C. Molasses D. Tea E. Timber
asked
Jun 7, 2021
History
college
1
answer
5
votes
93.6k
views
Find the m∡B to the nearest tenth of a degree if cos B = 0.8926 and ∡B is an acute angle
asked
Jun 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
173k
views
A box with 3 pounds of chocolate costs $54. what is the unit rate per pound HELP ME PLEASE ASAP
asked
May 27, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
227k
views
Plz help asap Thanks si much♡︎
asked
May 1, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
48.3k
views
Which correctly uses commas to set off nonessential information in the sentence? A) Jimmy's knee surgery his third surgery of his life; left him on crutches for two weeks. B) Jimmy's knee surgery, his
asked
Mar 12, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
131k
views
(❁´◡`❁)(*/ω\*)^IKnikn_^(┬┬﹏┬┬)(╯°□°)╯︵ ┻━┻( ´・・)ノ(._.`)ಥ_ಥ:-D(^///^)
asked
Mar 6, 2021
Social Studies
middle-school
2
answers
0
votes
64.0k
views
Rite an expression for the sequence of operations described below. Subtract 10 from j, then subtract 5 from the result
asked
Dec 26, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
177k
views
Solve each given equation and show your work. Tell whether it has one solution, an infinite number of solutions, or no solutions, and identify each equation as an identity, a contradiction, or neither.
asked
Sep 27, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
172k
views
What was the impact of Operation Urgent Fury? A. South Americans became enraged over American involvement which led to socialist uprisings. B. Reagan’s overthrow of Communist forces in South America thwarted
asked
Aug 19, 2020
History
high-school
2
answers
4
votes
40.6k
views
Solve the equation 3x - 13y = 2 for y.
asked
Mar 2, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
191k
views
WHAT IS A DECLARATIONWhich of these ideas from the Declaration of Independence explains the proper purpose of government?
asked
Nov 20, 2019
History
college
1
answer
2
votes
70.0k
views
Hana fills up a cup with Sandy ocean water pours the mixture through a filter what does she collect that passes through the filter
asked
Jun 7, 2019
Biology
college
2
answers
4
votes
66.1k
views
In general, how do the intermolecular attractions between particles in a gas compare with those between particles in a liquid?
asked
Apr 12, 2018
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
173k
views
Which rule can be used to describe the growth of the y vales of the function y=12^x over each interval from x=-1 to x=3?
asked
Mar 6, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
168k
views
Javier designs leather shoes in his workshop. He charges $45 for women's shoes and $50 for mens shoes. He needs to make $2,500 per week to meet his expenses. This situation can be given by 45 X plus 50
asked
Feb 28, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
118k
views
Milk is considered a commodity because it is?
asked
Nov 17, 2015
History
high-school
1
answer
0
votes
27.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org