menu
QAmmunity.org
Answers by Eliya Cohen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Eliya Cohen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Eliya Cohen
Filter
User Eliya Cohen
Recent activity
All questions
All answers
In Shakespeare's plays, noble and high-born characters often speak in _____. blank verse free verse purple prose prose
answered
Aug 14, 2019
English
high-school
3
votes
79.9k
views
Solve the equation -18 +3x = -6
answered
Jul 13, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
146k
views
If 6 sandwich rolls cost $1.44, how much will 26 rolls cost?
answered
Jan 30, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
25.4k
views
What is the value of being a smart risk taker
answered
Jun 10, 2018
English
high-school
5
votes
6.6k
views
The american general who would emerge as a national hero in the wake of the battle of new orleans was a. andrew jackson. b. james monroe. c. aaron burr. d. thomas jefferson. e. nathanael greene.
answered
Feb 17, 2018
History
high-school
5
votes
175k
views
A girl weighs 5/8 as much as her brother does. If the girl weighs 110 lb, how much does her brother weigh?
answered
Jan 28, 2018
Mathematics
middle-school
0
votes
173k
views
How does a person become a king and queen
answered
Jan 27, 2018
Geography
high-school
5
votes
38.9k
views
Why would some one live as an ascetic
answered
Oct 13, 2017
English
high-school
0
votes
219k
views
1. ¿Dónde está tu casa? 2. ¿Cuándo sales para Argentina? 3. ¿Qué quieres comer? 4. ¿Cuánto cuesta este traje? 5. ¿Quiénes son tus hermanos? 6. ¿Por qué te gusta la música? en la calle Cresta porque me
answered
May 4, 2017
Spanish
high-school
6
votes
95.1k
views
James is fencing off a triangular region for his cats to play in. From the first fence post, he walks 13 meters in a straight line and plants the second fence post. From there, James heads in another direction
answered
Jan 22, 2017
Mathematics
high-school
6
votes
70.5k
views
The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package
answered
Aug 20, 2016
Mathematics
middle-school
2
votes
79.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org