menu
QAmmunity.org
Answers by Ebenezar John Paul
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ebenezar John Paul
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ebenezar John Paul
Filter
User Ebenezar John Paul
Recent activity
All questions
All answers
La participación ciudadana
answered
Mar 13, 2022
Spanish
high-school
0
votes
170k
views
Solve 2(x + 1) + 4 = 8 1 6.5 4 3
answered
Dec 20, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
166k
views
16.1g of bromine are mixed with 8.42g of chlorite to give an actual yield of 21.1g of bromine monochloride. Solve using factor label.
answered
Oct 28, 2021
Chemistry
middle-school
5
votes
70.3k
views
I NEED HELP WITH THIS QUESTION I DONT UNDERSTAND
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
college
5
votes
49.1k
views
Distinguish between the three basic types of power that many governments have
answered
Jul 15, 2021
History
middle-school
4
votes
171k
views
Solve the equation using the Properties of Equality.
answered
May 9, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
194k
views
The government of Ghana must lift the ban on social gathering with respect to religious activities. Argue for or against this motion.
answered
Mar 10, 2021
English
college
2
votes
99.0k
views
PLEASE HELP ASAP - did nixon want the united states to have fewer missiles than the soviet union?
answered
Feb 7, 2021
History
middle-school
6
votes
148k
views
A single woman purchased a home in 2008 for $225,000. In 2009, she spent $40,000 to add a garage with a playroom above. In 2011, she paid $4,500 to repaint the exterior of the house. The woman sold her
answered
Dec 7, 2020
Business
high-school
5
votes
86.7k
views
Which best explains why Roosevelt evokes the theme of freedom in this excerpt? O A. To convince his audience the war is unnecessary O B. To convince his audience that many people do not have enough food
answered
Oct 27, 2020
English
middle-school
2
votes
147k
views
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.75. What is the cost per bag of dog treats? A. $2.25 B. $9.75 C. $3.38
answered
Oct 19, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
180k
views
Which element has created unsafe levels in the blood of 500,000 children one to five years old, according to the CDC?
answered
Oct 1, 2020
Health
high-school
5
votes
108k
views
The domain of the following relation: R: {(−4, 8), (8, 10), (5, 4), (1, 6), (5, −9)} is (1 point)
answered
Sep 3, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
92.8k
views
EASY 44 POINTS. JUST USE WORDS FROM WORD BANK. A _____ B _____ C _____ D _____ E _____
answered
May 15, 2020
Geography
college
0
votes
14.6k
views
Which of the following is a significant cause of physical weathering? A. frozen water B. wind C. moving water D. all of these
answered
May 13, 2020
Social Studies
middle-school
3
votes
196k
views
Please answer quickly thank you
answered
Nov 9, 2019
Mathematics
college
1
vote
103k
views
The function rule for the following graph is y = 2x + 2. What is the value of y in the ordered pair (2, y)? 24 4 10 6
answered
Sep 14, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
32.8k
views
Pedro buys 7.5 gallons of gas for $28.49 how much does each gallon of gas cost?
answered
Jul 21, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
142k
views
What words contribute to the dismal, dreary tone in the first paragraph of the passage please help me
answered
Apr 18, 2019
English
middle-school
5
votes
8.8k
views
What can a bacterium do to respond to high levels of transferrin?
answered
Mar 25, 2019
Biology
middle-school
4
votes
204k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org